Celková výše cílových částek spoření právě dosáhla 11 028 478 762 Kč. 251 554 836 Přihlášení klienta

Golden Gate v médiích

Investice do zlata vystoupaly v pololetí na nový rekord. Cena kovu se během letošního roku zvýšila o čtvrtinu Podrobnosti

11. srpna 2016

Investice do zlata se ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobily na 448 milionů tun.
Celková poptávka po zlatě v první polovině roku dosáhla 2335 tun, což představuje meziroční nárůst o 15 procent. Cena kovu se během pololetí zvýšila asi o čtvrtinu.

Investiční poptávka po zlatě dosáhla v prvním pololetí rekordu a jen ve druhém čtvrtletí se investice více než zdvojnásobily na 448 milionů tun. Oznámila to ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC). Zájem o žlutý kov se zvyšoval hlavně mezi fondy ETF. Nákupy zlatých šperků se naopak snížily, menší zájem měli zejména Číňané a Indové, kteří jsou největšími spotřebiteli zlata na světě.

Celková poptávka po zlatě v první polovině roku dosáhla 2335 tun, což představuje meziroční nárůst o 15 procent a druhý nejvyšší takový údaj v historii.

Za nárůstem ve druhém kvartálu stojí kromě jiného investice od fondů ETF. Ty se zvýšily na 237 tun. Před rokem se zájem ETF o zlato naopak snižoval.

„Expanze záporných úrokových sazeb měla na trh se zlatem dvojí dopad – jednak to zvyšuje další nejistotu, jednak snižuje náklady ušlé příležitosti pro investice do zlata,“ citovala agentura Reuters Alistaira Hewitta z WGC.

Třetím faktorem je podle něj zpomalující tempo amerických úrokových sazeb a slabší dolar.

Zlato ale podle Hewitta ovlivnilo i rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie, což zvýšilo nervozitu na finančních trzích.

Vyšší poptávka po zlatě způsobila, že cena kovu se během pololetí zvýšila asi o čtvrtinu. To je největší procentuální nárůst za více než 35 let.

Prudký růst cen ale ovlivnil celkové složení poptávky. Investoři, kteří nákupem zlata chtějí rozložit investiční riziko, vytlačili tradičně silné nákupy šperků, a vůbec poprvé se tak v prvním pololetí stali největším jednotlivým komponentem v celkovém mixu zájemců o
zlato.

Po referendu o vystoupení Británie z EU zaznamenaly nárůst poptávky po investičním zlatě také české firmy.

„Cena zlata se v českých korunách od začátku roku zvedla více než o pětinu, protože mnoho klientů má zlato jako alternativu k nízko úročeným spořicím účtům a termínovaným vkladům. Zaznamenali jsme růst zájmu klientů jak o mince, tak o investiční slitky,“ řekl předseda Asociace pro investiční kovy a mince Vladimír Brůna.

Zlato jakožto drahý kov poptávají kromě domácností a investorů i technologické firmy, které jej využívají v elektronice či ve stomatologii, ale i centrální banky a další instituce.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/c1-65398280-investice-do-zlata-vystoupaly-v-pololeti-na-novy-rekord-cena-kovu-se-behem-letosniho-roku-zvysila-o-ctvrtinu

Článek si můžete také přečíst:

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/investori-nakoupili-nejvice-zlata-v-historii-predbehli-i-zajemce-o-sperky-1313942

Lidové noviny 12.8., str. 13, Ekonomika

 

Ženy si zlato spojují s emocí, říká manažerka Golden Gate Marketa Svobodová Podrobnosti

11. srpna 2016

O zlatě mluví s nadšením, o svých bývalých vysokých postech s respektem a s neprivilegovanou věcností. Kultivovaně, vyrovnaně a s pokorou vypráví o překonané nemoci i potřebě pomáhat druhým.

Marketa Svobodová, vystudovaná ekonomka, je v současné době manažerkou péče o obchodní síť ve společnosti Golden Gate, která se specializuje na spoření do zlata a stříbra. Jak dlouhá byla její cesta ke zlatu? Život umí být pěkný vtipálek: Z Prostějova se v pětadvaceti letech přestěhovala za prací do Prahy, aby tady potkala svého manžela, který je také z Prostějova, a se kterým tvoří znatelně silnou dvojku. Nejprve pracovala ve firmě Ernst & Young jako senior auditorka a pak jako koordinátorka nejvýznamnějších klientů. Mezitím odešla na sedm let do DHL, které v ČR tehdy začínalo a Marketa Svobodová měla pod sebou dvaadvacet lidí nejprve coby finanční kontrolorka a poté jako projektová manažerka řídila vývoj mezinárodního finančního a operačního reportingového systému firmy.

Jak vám to tehdy šlo?
Já jsem v té době uměla jen Excel a Powerpoint. A v týmu jsme měli jedenáct národností. Přesto to dopadlo dobře. Vyvinuli jsme aplikaci na sledování veškeré lodní a vzdušené dopravy DHL a ten systém dodnes běží. Ale po pracovní stránce to bylo moje nejnáročnější období.

V čem?
Jednak, to byla oblast IT, a já nejsem studovaný ‚ajťák‘. Takže mě hodili do vody a musela jsem se hned naučit plavat. Neviděla jsem lidem pod ruce. Když za mnou někdo přišel a řekl mi, že to technicky nejde, tak jsem mu musela důvěřovat. Na začátku jsem také všem řekla, že nejsem IT vzdělaný člověk, že musíme naši spolupráci založit na důvěře. Že jim ale vytvořím veškeré zázemí proto, aby mohli dělat svou práci. Měla jsem štěstí, že jsem měla kolem sebe dobrý tým lidí. Také to bylo náročné národnostním složením týmu. Indové pracují úplně jinak než Američané ze západnícho pobřeží nebo Němci. Dalším problémem byla časové pásma: měli jsme třeba konferenční hovory ve čtyři ráno.

V jaké oblasti dělá váš muž?
Manžel řeší investice do nemovitostí. A vystudoval práva.

Jak zvládá skutečnost, že má doma tak šikovnou a schopnou ženu, která léta pracuje ve vrcholovým manažerských funkcích?
Je mnohem inteligentnější než já. A má svůj obor nemovitostí, já zase zlato, takže doma vedeme někdy hodně horlivé debaty. Ale respektujeme jeden druhého.

Máte dvě děti, co se pro vás s jejich příchodem změnilo?
Když se narodily, práce šla stranou. S dětmi jsem byla na mateřské. Doma jsem byla klasicky tři roky, pak jsem rok pracovala a s druhým dítětem jsem byla doma dva roky. Dělala jsem nějaké malé projekty, ale vždycky ta práce byla spíš pro radost, abych rozptýlila myšlenky mezi hračkami. Také jsem pak pracovala na zkrácený úvazek a to pracuji dodnes. Je to pro mne priorita.

Nebála jste se, že něco prošvihnete, nebo že vás nahradí někým jiným?
Ne. Věděla jsem, že můj pracovní čas ještě přijde. Za rok se dá udělat obrovský a kariérní skok. A já jsem nikdy neměla pocit, že mi s dětmi něco jinde uteče.

Pohybujete se hodně v mužském světě, nebo jsou u vás na vyšších postech i ženy?
V konzultanství na nejvyšších pozicích dominují muži. Většinou majitelé firem, se kterými jsme spolupracovali, byli také muži a fungovalo to vždycky líp. Bylo fajn, když byla v týmu nějaká žena, která to trochu zjemnila, když bylo třeba mirníla ega, ale bylo dobře, když hlavní partner byl muž. V Golden Gate jsou ženy zastoupeny ve vedení z 50 procent, což považuji za skvělé a vyrovnané nastavení.

Jak dlouho jste v Golden Gate?
Z Ernst & Young jsem odešla loni na podzim, protože jsem potřebovala změnu. Dala jsem si tři měsíce volna. Při odchodu jsem nevěděla, co budu dělat. V den,kdy jsem podepisovala výpověď mi volal Vladimír Brůna, generální ředitel z Golden Gate, a dal mi pracovní nabídku.. V ten den jsem ale nebyla schopna na nic odpovědět. V ten den jsem jen věděla, že nechci dělat vůbec nic, a že si chci odpočinout. A začala jsem v únoru. A nastavili mi takové, podmínky, že mohu dělat na 60 procent zkráceného úvazku.

Po takové možnosti touží v ČR stále mnoho žen, které mají malé děti.
Ano. Je to velká výhoda. Naše společnost je tímto směrem otevřená ke všem zaměstancům – ‚řekni si co potřebuješ, aby tě ta práce s námi bavila‘.

Jaká je v Golden Gate vaše pozice?
Starám se o naši obchodní síť. Máme v současné době šest set obchodním poradců a pracovníků a já řeším, kde budou kanceláře, kdo je bude mít na starosti, jak budou vypadat, starám se o školící systém našich poradců, protože máme robustní školící systém. Dělám maximum pro to, aby lidé mohli dělat dobře svou práci. Oni to jsou totiž často lidé, kteří umí skvěle obchod, ale nedokážou si třeba vyřešit nájemní smlouvu a další denodenní provozní záležitosti.

Jaká je vaše typická klientela?
Náš typický zákazník pochází ze střední třídy. Naše cílová skupina nejsou ti nejbohatší lidé. V Čechách zatím velmi málo lidí spoří do zlata. Jsou to plus minus 2 procenta, což je oproti světovému průměru minimum. Spoření a investice do drahých kovů je běžné například pro ty, které znepokojuje inflace. Zlato a stříbro si dlouhodobě uchovává svoji hodnotu. Češi podle našeho průzkumu spoří nejčastěji tisíc pět set korun měsíčně, často například na důchod nebo pro vnoučata. Jakmile naspoří na první slitek, fyzicky jej dostanou do ruky.

Jak je to jinde?
V Německu a v Anglii investuje do zlata a jiných drahých kovů kolem 20 procent lidí, v Asii kolem 30 procent. Přesto je zlato a stříbro v České republice stále oblíbenějším produktem spoření. Objem cílových částech spořících smluv u Golden Gate již dosahuje 6,3 miliardy korun. Spořící programy jsou populární právě jako alternativa ke spořicím účtům nebo stavebnímu spoření.

Ke kolika procentům cílíte vy?
Necílíme na nejbohatší lidi, ale spíš chceme dostat zlato do co nejvíce domácností. Náš produkt je nastaven tak, že si ho může dovolit 99% lidí.

Spoření do zlata v 99 procent českých domácností, to zní jako science fiction.
Minimální částka spoření je pět set korun měsíčně.

Jak spoření do zlata probíhá v praxi? Jde o podobný princip, jako je tomu u důchodového nebo stavebního spoření?
Lidé si nás mohou najít na webových stránkách, sejdou se s naším obchodním poradcem a uzavřou smlouvu o spoření. Klient, když uzavírá smlouvu, tak si určí cílovou částku do jaké chce naspořit a podle toho se mu vypočítá měsíční splátka. Klient si každý měsíc spoří danou částku a jakmile dospoří do jedné unce určitou hmotnost, tak se mu obchodní poradce ozve a sdělí mu, že má dospořený zlatý nebo stříbrný slitek. Klient si ho buď u nás vyzvedne, nebo si ho může nechat uložit u nás v trezoru. Případně mu ho pošleme poštou. Hodně konkurenčních firem prodává zlato jen na papíře, předá certifikáty typu – máte u nás zlatý slitek ten a ten a tím to končí. V momentě, kdy si klient zlato odnese, nebo uchová u nás, je jeho a my už to dál nesledujeme. Může ho prodat, odvézt na druhý konec světa, může ho schovat pro děti.

Jaké jsou vaše výhody například oproti důchodovému spoření?
U důchodového spoření spoříte dvacet let a to, co jste si naspořila uvidíte za dvacet let. Do té doby sice jde naspořené peníze získat, ale většinou na tom tratíte.Stavební spoření nebo penzijní připojištění přináší v posledních letech stále menší zhodnocení.Úrokové sazby jsou na minimu. Cena stříbra od začátku tohoto roku vzrostla o více než 35 procent. Stříbro patří mezi letošní nejvýkonnější investice. Cena zlata porostla o 30 procent od začátku roku. Úrokové sazby jsou kolem nuly a očekává se, že půjdou do mínusu.

Jak se chová zlato oproti akciím a nemovitostem?
Vždycky opačně. Když jdou akcie dolů, tak zlato jde nahoru. Zlato by mělo mít v portfoliu každého investora proto minimálně takové místo jako akcie.

Co ženy a zlato?
Zlato k ženám vždycky patřilo. Zvýrazňovalo jejich krásu, jejich status ve společnosti. Ženy mají šperky spojené s nějakou emocí, s konkrétním okamžikem: narozením dítěte, svatbou a podobně. Myslím, že i kvůli tomuhle mají ženy blízko ke zlatu, ať už je to formou slitků nebo šperků.

Jaké je genderové rozložené vaší klientely?
Máme to tak půl na půl. Konečné slovo v rozhodování ale mají v rodinách většinou ženy, jak nám ukázal průzkum.

Co vy a zlato? Spoříte?
Spořím. Ale mám v tom ten ženský prvek. Když jsem si dospořila tu první cihličku, tak jsem řekla, že ji dám dceři k maturitě. Rozhodně denně nesleduji, jak hodnota cihličky roste nebo klesá.

Před čtyřmi lety jste onemocněla rakovinou prsu. Jak jste na nemoc přišla?
Přišla jsem na to sama. Rekonstruovali jsme dům a půl roku jsme bydleli jinde. Když jsme se vrátili do nového, hned první den, co jsme si všichni spolu sedli, jsem se protáhla a našla si bulku. V ten moment jsem ale netušila, že to může být tak vážné. Prošla jsem klasickým balíčkem – operace, chemoterapie a ozařování a od té doby jsem sledována.

Jak staré jste tehdy měla děti?
Synovi byly dva roky, dceři pět.

Jak jste léčbu řešila logisticky? Práce, nemocnice, děti?
Léčila jsem se v Brně. Můj muž se intenzivně vložil do shánění informací a vyhodnotil, že nejlepší léčba pro mě bude právě tam. Právě do shánění informací se ale vložil s takovou silou, že se to na něm odrazilo psychicky. Samozřejmě pomáhali moji rodiče, manželovi rodiče, v práci mi vyšli vstříc. Pracovní režim se nastavil tak, abych tam chodila, kdy budu moci. Za to, že jsem mohla pracovat, jsem byla velmi ráda. Hodně lidí se mi divilo, proč neodpočívám doma, ale člověk doma nic pozitivního nevymyslí.

Věříte v psychosomatiku?
Samozřejmě. Člověk hledá, proč se to stalo a co má udělat proto,aby se to nestalo znovu, ale konkrétní odpověď vám nikdo nedá. Pocitově si to poskládáte, protože si musíte dát nějakou odpověď. Neprošla jsem ale žádným prozřením.

Co vám tehdy nejvíc pomohlo?
Můj skvělý muž, který podřídil svůj život mé náročné léčbě, rodina, lékaři a přátelé. Celou dobu jsem věděla, že mám okolo sebe několik blízkých, kterým mohu v kteroukoliv hodinu zavolat a požádat o pomoc. Ke svému štěstí mám povahu optimistickou a podařilo se mi nastavit myšlení, že se zkrátka vyléčím, že vše dobře dopadne. Pomohla mi k tomu i jóga. Ale strach a pochyby tam samozřejmě byly také, ne vždy jsem byla statečná.

Změnila jste se od doby, kdy jste onemocněla?
Lehčeji se mi žije. Přestala jsem řešit některé věci a neženu se pořád za něčím. Ke štěstí opravdu stačí velmi málo. A já jsem teď šťastná.

Jak vám pomáhal Dobrý anděl (nadace pomáhající rodinám, které se kvůli nemoci dostala do tíživé finanční situace, pozn.red.) a jak vy jste doteď pomáhala Dobrému andělovi?
Díky Dobrému andělu jsem zjistila, že pomáhat můžete i v těžké životní situaci. To, že mohu pomoci ostatním i přes své onemocnění mi dávalo sílu. Pomáhala jsem tím nejjednodušším způsobem, žádné velké zásluhy nemám – jsem Dobrým andělem a pravidelně finančně podporuji rodiny. Podařilo se mi také propojit mého bývalého zaměstnavatele s Dobrým andělem a mnoho mých kolegů je Dobrým andělem dodnes. S manželem jsme si dali závazek, že každý rok nějaké procento z našich příjmů dáváme na pomoc ostatním. Myslím si, že je to povinnost lidí, kteří jsou na určité sociální úrovni.

Jak vnímáte větu ‚není všechno zlato, co se třpytí‘ s ohledem na vaše životní zkušenosti?
Dnešní společnost je vedena k tomu, že ke šťastnému životu potřebujeme krásné domy, auta, telefony, dovolené a tak dále. Ale nic z tohoto není automaticky zárukou štěstí. Nestanete se automaticky šťastnou, pokud si třeba pořídíte krásný dům. Štěstí je stav mysli a vůbec nesouvisí s krásnými a drahými věcmi, kterými se obklopujeme.

Zdroj: https://www.zena.cz/kariera/zeny-si-zlato-spojuji-s-emoci-rika-manazerka-golden-gate-mar/r~b4330be05e4f11e6bc7c0025900fea04/

Zlato má letos hvězdný rok Podrobnosti

8. srpna 2016

DRAHÝ KOV MÍŘÍ VZHŮRU A SLIBUJE VELICE SLUŠNÉ ZHODNOCENÍ PENĚZ. JEHO ZDRAŽOVÁNÍ V POSLEDNÍ DOBĚ PODNÍTILO I BRITSKÉ REFERENDUM.

Kdo letos investoval do zlata, neprohloupil. Jeho cena vyjádřená v dolarech od počátku roku do 5. srpna vzrostla skoro o 29 procent a drží se nad 1360 dolary za troyskou unci (31,1 gramu). A vzhledem k nejistotě ve světovém hospodářství, kterou ještě zesílil brexit, bude tento drahý kov dále podražovat. Experti sledující trh se zlatem zvedají své krátkodobé předpovědi. Například největší švýcarská banka UBS vidí koncem letošního roku cenu kolem 1400 dolarů, Credit Suisse nebo Bank of America uvádějí dokonce 1500 dolarů za troyskou unci.
Do nákupu fyzického zlata stále více investují také tuzemské domácnosti, ale tato poptávka je ve srovnání se západoevropskými zeměmi stále nízká. „Investiční drahé kovy mají jen asi tři procenta Čechů, kdežto v západní Evropě je nakupuje kolem 20 procent ekonomicky aktivních lidí,“ sdělil HN Vladimír Brůna, předseda představenstva firmy Golden Gate CZ. Podle něj se v tuzemsku prodá investiční zlato v podobě slitků a mincí za zhruba tři miliardy korun.

Proč je takový zájem?

Zlato letos zažívá opravdu hvězdný rok, a to z několika důvodů. Jeho cenu ženou vzhůru hlavně spekulace, že americká centrální banka (Fed) bude ještě dlouho čekat, než podruhé zvedne své sazby (po jejich mírném zvýšení v polovině loňského prosince).
„Na vývoj sazeb v USA je zlato obzvlášť citlivé,“ uvedl pro agenturu Reuters Mark To, šéf výzkumu hongkongské Wing Fung Financial Group. Vyšší sazby by měly přinést také lepší výnosy z pevně úročených cenných papírů, které mohou v investorském portfoliu zlatu do jisté míry konkurovat.
Ale situace je taková, že skoro dvě pětiny kvalitních státních dluhopisů, které vlády vyspělých ekonomik vydaly odhadem za deset bilionů dolarů, nyní skýtají záporný výnos. Kromě toho, značná část tohoto trhu v rozvinutých zemích je pro investory nedostupná. Více než třetinu těchto papírů skoupily centrální banky, které je nyní mají ve svých bilancích.
„Odhadujeme, že méně než dvě pětiny dluhopisů, s nimiž se obchoduje ve vyspělých zemích, investorům vynáší, ale jenom asi 17 procent z nich skýtá výnos vyšší než jedno procento,“ píše v poslední analýze Světová rada pro zlato.

Horší prognózy nahrávají zlatu

Prognózy pro světovou ekonomiku se letos upravují směrem dolů. Už to samo o sobě nepřispívá k dobré náladě na trzích a vyvolává nejistotu. Vyvolávají ji také předvolební „dostihy“ v USA, a hlavně představa, že jejich vítězem bude Donald Trump.
Hlavním podnětem pro zdražování zlata se stal brexit. Utlumit jeho negativní důsledky se snaží Bank of England, jež ve čtvrtek poprvé od roku 2009 snížila své sazby a překvapivě obnovila nákupy dluhopisů.
„Rozhodnutí Bank of England snížit poprvé po devíti letech sazby povzbudí zejména významné institucionální investory k větším nákupům zlata. Jeho cena se tak bude blížit 1400 dolarům za troyskou unci,“ předpovídá podle agentury Bloomberg Jeffrey Nichols, poradce newyorské firmy Rosland Capital LLC.
Evropská centrální banka, jejíž klíčová sazba je už na nule, jasně řekla, že v případě potřeby rozšíří nákupy dluhopisů. Japonsko, jehož národní banka už dlouho provádí velice volnou měnovou politiku, sáhlo k fiskálním podnětům v hodnotě 13,5 bilionu jenů (přes 3,2 bilionu korun).
To vše jsou fakta podporující cenu zlata. Tím spíše, že nikdo nemůže zaručit, že opatření ordinovaná centrálními bankami budou mít žádoucí účinek.

PROČ JE VÝHODNÉ VLASTNIT FYZICKÉ ZLATO

Uchovatel hodnoty
Peníze ztrácejí svou hodnotu, zlato si ji uchovává více než 6 tisíc let.

Dlouhodobá stabilita
Zlato je investice, která funguje, když všechny ostatní selžou.

Vzácnost
Celosvětové zásoby drahých kovů jsou omezené.

Nepodléhá DPH
Investiční zlato se nedaní, stejně jako kapitálový zisk z jeho prodeje.

Dostupnost
Je dostupné pro kohokoliv, na rozdíl třeba od nemovitostí, uměleckých děl nebo diamantů. Investovat do něho lze i postupně, v malých částkách.

Likvidita
Je vysoce likvidní, lze ho tedy okamžitě odprodat kdekoliv na světě.

Anonymita
Majitel zlata není nikde registrován, kov má u sebe a libovolně s ním nakládá. Kov v hodnotě dvou milionů korun se vejde do krabičky od cigaret.

Nenáročnost
Nejjednodušší investice. O nemovitosti se musí člověk starat, uměleckým dílům musí rozumět a u akcií je nutné sledovat výkonnost dané firmy. To u zlata neplatí.

Článek ke stažení v PDF

Zdroj: Hospodářské noviny,str. 14 Podniky a trhy

10 ZPŮSOBŮ, jak sehnat peníze navíc Podrobnosti

1. srpna 2016

Spořit si na horší časy je dnes už téměř nutnost, ale otázka zní, jak to udělat, abychom si z naspořených peněz mohly za několik let ještě něco koupit.

Hodnota peněz klesá a dnešní stovka určitě nebude stejnou stovkou za několik let. Kde tedy vzít extra peníze do rodinného rozpočtu? Podívejte se na několik jednoduchých tipů, jak na to.

NESMRTELNÝ SPOŘÁK

Zkrátka klasika. Nic světoborného, ale je třeba se podívat po správných bankách, které stále nabízejí slušné úroky. Už jich moc není. Úrokové sazby jsou dlouhodobě velmi nízko, což znamená, že peníze uložené v bankách moc nevydělají. Je to většinou do jednoho procenta za měsíc, takže například na uložených 100 tisíc Kč získáte za rok tisícikorunu.

KUPTE NEMOVITOST

K častým způsobům, jak se dostat k penězům navíc, patří nákup bytu. Ceny stále mírně rostou, zejména v Praze a jiných velkých městech. A chytrá investice do nemovitosti se může jen vyplatit. Dokonce vám nájemné v pohodě pokryje i hypotéku.

PRONÁJEM VLASTNÍHO BYTU

Na stan zapomeňte, ale pronájem nebo dokonce prodej vlastního bytu a přestěhování se do bytu menšího ve stylu filmu Kulový blesk ale cesta je. Například u rodin, ve kterých si potomci už našli vlastní bydlení. Uspořit se dají krásné tisíce měsíčně. A ročně to dá třeba na super dovolenou.

ZLATO NADEVŠE

Dnes už běžný způsob spoření zejména pro ty, které znepokojuje klesající hodnota peněz a hrozba finanční krize. Zlato si naopak svoji hodnotu dlouhodobě uchovává. Investovat do něj lze jednorázově, ale i postupně třeba po pětistovce měsíčně. Jakmile naspoříte na první slitek, fyzicky ho dostanete. Hodnota zlata nebo stříbra odolá nestabilitě finančních trhů kdekoli na světě. „Mít fyzicky zlato je obrovský rozdíl od jiných druhů spoření, kdy máte v ruce jen nějaký papír. Platí jednoduchá rada, že když se člověk rozhodne koupit zlato, měl by mít možnost si ho potěžkat,“ říká Pavel Ryba ze společnosti Golden Gate.

POŠLI ŠATY DÁL

Máte doma mnoho oblečení, které nestačíte nosit? Nemusíte všechno dávat na charitu, i když to je správná cesta. Lepší kousky je možné zpeněžit prodejem v dobrém second handu. Ročně se tímto způsobem dostanete k hezkým tisícům, a navíc získáte místo ve skříních pro další, tentokrát nové kousky.

STAVEBKO A TI DRUZÍ

Stavební spoření je jednou z nejčastějších forem spoření v Česku. Státní podpora činí 2000 Kč a zároveň z peněz, které do „stavebka“ vložíte, můžete mít úrok okolo tří procent. Tradiční způsob je také doplňkové penzijní spoření, které představuje aktualizovaný model dřívějšího penzijního připojištění. Spořit můžete jakoukoli částku a státní podpora závisí na výši, kterou na účet měsíčně vkládáte.

CHTĚJTE SLEVU

Bez jakýchkoli protestů každý měsíc po mnoho let platíte fakturu svému mobilnímu operátorovi, poskytovateli kabelovky, dodavateli plynu nebo elektřiny? Zkuste jim cinknout a vysvětlit, že jste k nim loajální už dlouho a teď by mohla být řada na nich. Za pár minut mírného nátlaku v mezích etiky nejspíš ušetříte další stovky a tisíce do kapsy.

SPRCHUJTE SE A NEMYJTE NÁDOBÍ

Ano, místo napouštění vany se zkrátka naučte sprchovat. A používejte myčku namísto klasického umývání nádobí pod tekoucí vodou ve dřezu. Za rok vám opět naskočí pěkných pár tisíců navíc, protože ušetříte jak za vodu, tak za její ohřev.

PŘEJDĚTE K JINÉ BANCE

Podívejte se na internet, která banka nabízí nejlepší podmínky. Když porovnáte nabídky, zjistíte, že můžete ušetřit stovky korun měsíčně. Češi jsou zvyklí na sazby přes 10 %, ale například Zuno už nabízí úrok 4,9 %. Pozor ale na různé nesmyslné poplatky. Férový vztah se zákazníkem znamená dát nejlepší nabídku bez skrytých podmínek.

NAKUPUJTE ČASTO,ALE MÁLO

Jídlo nakupujte méně a častěji, budete pak méně plýtvat a vyhazovat. A když nebudete chodit do obchodu hladová, nepřinesete si domů nesmysly. Mějte také na paměti, že sezonní potraviny jsou vždy levnější.

 

Zdroj: Blesk pro ženy, strana 44

Cena stříbra vystřelila o 35 procent. Kvůli sazbám a Brexitu Podrobnosti

28. července 2016

V posledních měsících se rychle zvyšuje poptávka po stříbře. Jeho cena od začátku tohoto roku vzrostla v korunách i dolarech již o více než 35 procent. Patří mezi letošní nejvýkonnější investice, uvádí předseda Asociace pro investiční kovy a mince (AIKM) Vladimír Brůna.

Důvodem jsou podle něj extrémně nízké sazby, nejistota ohledně dalšího vývoje světové ekonomiky a jeho nízká cena. Nejnovější vlnu zájmu pak stříbro vzbudilo po hlasování Velké Británie o odchodu z Evropské unie.

„Na trzích se několikasetnásobně navýšila nabídka papírového stříbra oproti stříbru fyzickému. Stříbro se tak stalo jednou z nejpodhodnocenějších investic,“říká Brůna.

Stříbro je nyní podle Brůny velmi nedostatkový drahý kov, objev nových nalezišť je dnes již takřka vyloučený. Největšími producenty stříbra jsou Mexiko, Peru, Čína, Austrálie a Rusko. Narůstající nároky trhu však dnes už jejich možnosti přesahují.

Stříbra je nedostatek, poptávka je velká

„Na rozdíl od zlata je trh stříbra malý, což je dáno jeho fyzickým nedostatkem. Stříbro se hojně využívá v medicíně, vědě, umění nebo třeba v automobilovém průmyslu. Od roku 2013 se například zvyšuje i prodej stříbrných šperků. Poptávku táhnou především asijské země,“ říká Vladimír Brůna.

Proces výkupu stříbra je podle Brůny stejný jako u zlata. Ceny kopírují cenu na burze. Stříbro není na rozdíl od zlata osvobozeno od DPH. Pokud tedy kupující není plátcem DPH, při výkupu DPH ztrácí.

Celosvětová poptávka po stříbru podle dat AIKM loni stoupla o tři procenta na rekordních 1,17 miliardy trojských uncí. Loňský rok také znamenal rekordní zájem o stříbrné mince a slitky. Obchodníci na celém světě prodali 292,3 milionů uncí investičního stříbra, což znamená oproti roku 2014 nárůst o 16 procent. Mincovny celosvětově zažívají nárůst poptávky a začínají pociťovat nedostatek fyzického stříbra.

Zvýšila se také poptávka ze strany fotovoltaického průmyslu, pro který je právě stříbro klíčovým prvkem. Důvodem je především nárůst čínských investic do tohoto odvětví.

„Stříbro obecně slouží k uchování hodnoty majetku i jako protikrizová investice. Drahé kovy jsou prostředkem k diverzifikaci a ochraně portfolia. Stříbro je však navíc strategickou a nenahraditelnou surovinou, jejíž zásoby se tenčí a stává tak se stále vzácnější,“popsal Brůna.

Tisková zpráva Asociace pro investiční kovy a mince (AIKM)

Zdroj: http://www.investujeme.cz/cena-stribra-vystrelila-o-35-procent-kvuli-sazbam-a-brexitu/

Krátce Podrobnosti

26. července 2016

Zájem investorů o zlato i stříbro okamžitě vzrostl a začaly stoupat i ceny investičních kovů.

Vladimír Brůna

Předseda představenstva firmy Golden Gate, která obchoduje s drahými kovy, k situaci na českém trhu po britském referendu o vystoupení z Evropské unie

HN_20160726_Vladimir_Bruna

Zdroj: Hospodářské noviny, str. 15, rubrika Podniky a trhy

Zájem o investice do zlata a stříbra roste Podrobnosti

25. července 2016

Lídr českého trhu s investičním zlatem a stříbrem společnost GOLDEN GATE CZ zaznamenal v prvním pololetí roku 2016 rostoucí zájem o investice. Oproti stejnému období loňského roku eviduje šedesátiprocentní nárůst počtu uzavřených smluv. Celkem společnost prodala 422 kilogramů zlata a 2934 kilogramů investičního stříbra v celkové hodnotě 505,8 milionu korun. Zisk společnosti před zdaněním činí 9,1 milionu korun. (Tisková zpráva: Golden Gate)

Značný zájem mají v posledních měsících investoři především o stříbro. Jestliže v roce 2015 nakoupili v prvním pololetí dvě tuny stříbra, nyní prodeje stouply o 900 kilogramů. Cena stříbra je na vzestupu. Za posledních pět měsíců vzrostla o vice než 25 procent.

Investoři zlato a o stříbro vyhledávají především kvůli jistotě, jakou cenné kovy historicky poskytují. „Mnozí nevěří finančním trhům a hledají alternativy. Ukázalo se to i poté, co Velká Británie v referendu rozhodla o vystoupení z Evropské unie, což mělo na finanční trhy značný dopad. Zájem investorů o zlato i stříbro okamžitě vzrostl a začaly stoupat i ceny investičních kovů,“ uvedl předseda představenstva GOLDEN GATE CZ Vladimír Brůna.

Zlato a stříbro je v České republice také stále oblíbenějším produktem spoření. Objem cílových částech spořících smluv již dosahuje 6,3 miliardy korun, což je od začátku roku nárůst o 1,3 miliardy korun. Spořící programy, které začínají u částky 500 korun měsíčně, jsou populární jako alternativa ke spořicím účtům nebo stavebnímu spoření.

Zdroj: http://www.investujeme.cz/zajem-o-investice-do-zlata-a-stribra-roste/#ixzz4Fnkpucoa

Češi letos investují do cenných kovů o desítky procent více Podrobnosti

25. července 2016

Češi mají v době politických a ekonomických nejistot stále větší zájem o investice do drahých kovů. Největší firmy na trhu zaznamenaly růst prodejů o desítky procent, vyplývá z ankety ČTK.
Lídr českého trhu s investičním zlatem a stříbrem Golden Gate CZ v pololetí proti stejnému období loni eviduje 60 procentní nárůst počtu uzavřených smluv. Celkem společnost prodala 422 kilogramů zlata a 2934 kilogramů investičního stříbra za celkem 506 milionů korun. Tržby klenotnictví ALO Diamonds, které se specializuje na prodej diamantů, za první pololetí vzrostly o 30 procent.
Značný zájem mají v posledních měsících investoři především o stříbro. Jestliže v roce 2015 nakoupili v Golden Gate v prvním pololetí dvě tuny stříbra, nyní prodeje stouply o 900 kilogramů. Cena stříbra je na vzestupu. Za posledních pět měsíců vzrostla o vice než 25 procent.
Investoři zlato a stříbro vyhledávají především kvůli jistotě, jakou cenné kovy historicky poskytují. „Mnozí nevěří finančním trhům a hledají alternativy. Ukázalo se to i poté, co Velká Británie v referendu rozhodla o vystoupení z EU, což mělo na finanční trhy značný dopad. Zájem investorů o zlato i stříbro okamžitě vzrostl a začaly stoupat i ceny investičních kovů, uvedl předseda představenstva Golden Gate Vladimír Brůna.
Společnost Zlato prodala podle předběžných výsledků za první polovinu letošního roku 110 kg investičního zlata v celkové hodnotě 125 milionů Kč. „Firma vstoupila na tuzemský trh až na sklonku loňského roku jako konsorcium několika předních hráčů, takže pro výsledky není meziroční srovnání. Ale v porovnání s koncem roku 2015 zaznamenáváme zvýšení prodejů jak kvůli narůstajícímu ekonomickému riziku, tak nejistotě a drasticky nízkým úrokovým sazbám, ale především díky výraznému růstu ceny zlata, které od začátku roku přidalo 24 procent,“ uvedl ředitel společnosti Libor Křapka.
Obavy z dopadů brexitu, nadcházející nejistota před volbami v USA, ale především patová situace centrálních bank západního světa a s ní spojená další nadcházející kola tištění peněz, by podle jeho odhadu měly ceny zlata před koncem tohoto roku ještě výrazně zvýšit.

Zdroj: http://roklen24.cz/a/wPj5D/cesi-letos-investuji-do-cennych-kovu-o-desitky-procent-vice

Tento článek si můžete přečíst také zde:

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/cesi-letos-investuji-do-cennych-kovu-o-desitky-procent-vice-1310756

http://zpravy.aktualne.cz/finance/zajem-o-investice-do-cennych-kovu-vyrazne-roste-hlasi-tuzems/r~042110f0526d11e6a4100025900fea04/

http://www.denik.cz/ekonomika/cesi-letos-investuji-do-cennych-kovu-o-desitky-procent-vice-20160725.html

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/cesi-letos-investuji-do-cennych-kovu-o-desitky-procent-vice_392055.html

http://www.investujeme.cz/o-zlato-a-cenne-kovy-je-opet-zajem/

 

Vývoj trhů: z nejistoty těží drahé kovy Podrobnosti

21. července 2016

První polovina roku 2016 přinesla řadu událostí, které ovlivnily finanční trhy i chování investorů. Tou hlavní se zřejmě stalo hlasování o tzv. brexitu, kdy se Britové k překvapení politiků i ekonomů rozhodli opustit EU.

První polovina roku 2016 přinesla řadu událostí, které ovlivnily finanční trhy i chování investorů. Tou hlavní se zřejmě stalo hlasování o tzv. brexitu, kdy se Britové k překvapení politiků i ekonomů rozhodli opustit EU. Trhy po hlasování zažily šok a turbulence, jimiž si procházely už od začátku roku, ještě více zesílily. Stranou dění nestály ani centrální banky, které dále pokračují v uvolněné měnové politice. Důsledkem jsou padající výnosy na státních dluhopisech a akciové trhy atakující historická maxima. První pololetí tohoto roku ale také znamenalo oživení trhu s komoditami, jež vstoupily do býčího trendu.

Evropskou i světovou ekonomiku tíží deflační tlaky. V důsledku těchto tlaků většina centrálních bank uvolňuje svoji měnovou politiku nebo setrvává ve stávající měnové politice a neuvažuje o jejím
utahování. Centrální banky revidují odhad letošního růstu svých ekonomik dolů a připouštějí, že ekonomický růst je mírný a nestojí na zdravých základech. Proto dále uvolňují svoji měnovou politiku a stimulují hospodářství dalším tiskem peněz nebo ještě nižšími (často zápornými) sazbami.

Pravděpodobně nejvýznamnější událostí první poloviny roku bylo červnové referendum o setrvání Británie v EU. Britové se rozhodli, že EU opustí. Mnozí v souvislosti s brexitem hovoří o rizicích zpomalení nejen britské, ale i evropské a světové ekonomiky. Jde však o hrozby, kterým budeme
čelit v budoucnosti. Bezprostředním důsledkem brexitu je dopad na měnovou politiku centrálních bank po celém světě. Bank of Japan dále uvolnila svoji měnovou politiku. ECB zdůraznila, že je ochotna v případě potřeby rozšířit program QE a dále uvolnit měnové podmínky. Bank of England
velmi pravděpodobně na svém dalším zasedání sníží sazby a rozšíří program QE. Tím v podstatě nutí americký Fed, aby se k nim přidal. Fed proto pravděpodobně nebude v nejbližších měsících zvyšovat sazby a odloží utahování měnové politiky na neurčito. Tato uvolněná měnová politika bezprostředně ovlivňuje vývoj nejen akcií a dluhopisů, ale zejména drahých kovů.

Drahé kovy v býčí fázi

Právě drahé kovy ale nyní z nejistého ekonomického vývoje těží. Daří se především stříbru, které za prvních 6 měsíců roku 2016 vzrostlo téměř o 40 %. Zhodnocuje také zlato, jehož cena stoupla o 25 %. Cena drahých kovů v posledních letech klesala, protože se čekalo, že měnové stimuly centrálních bank nastartují světovou ekonomiku. Trhy v očekávání zlepšení podmínek v ekonomice předpokládaly, že v letošním roce přistoupí Fed v USA k významnému utažení měnových podmínek
a bude zvyšovat sazby. Se špatnými daty ze světové ekonomiky a v souvislosti s brexitem však jakékoli zvyšování sazeb bere za své a odkládá se na neurčito.
Dlouhodobě uvolněné měnové podmínky a další tisk peněz ve světové ekonomice mohou vést ke znehodnocování světových měn. Vzrůstá také pravděpodobnost, že budou v budoucnu nastartována inflační očekávání a světová ekonomika bude ve střednědobém horizontu bojovat s vysokou inflací.
S jistotou můžeme říci, že drahé kovy v roce 2016 vstoupily do silné býčí fáze. Můžeme reálně očekávat, že v této fázi dosáhnou významně většího nárůstu ceny, než tomu bylo mezi lety
2001–2011. Předpokládáme, že by dynamika růstu cen drahých kovů mohla kopírovat vývoj z druhé poloviny 70. let. Nyní jsou ceny zlata a stříbra stále atraktivní a nákupem těchto kovů se lze připravit na výprodeje, kterým můžeme čelit na akciových a dluhopisových trzích.
Trhy po brexitu budou dále procházet vyšší volatilitou. Rizikem pro budoucí vývoj investic je trh
s ropou. Nadbytek na trhu ropy stále přetrvává a je reálné, že cena ropy opět klesne pod 30 USD za barel. V nejbližších 18 měsících očekáváme minima na ropě pod 20 USD. Nebezpečí představuje také přehřátý trh akcií, jež se díky operacím centrálních bank obchodují na historických maximech. Ve střednědobém horizontu je třeba počítat i s riziky spojenými s dluhopisovými trhy, které nesou historicky nejnižší výnos. Vyšší volatilitou mohou procházet i ceny drahých kovů, jež budou z těchto rizik nadále těžit.

Zdroj: http://www.kurzy.cz/zpravy/404386-vyvoj-trhu-z-nejistoty-tezi-drahe-kovy/

 

Pavel Ryba: Turbulence na trzích a Brexit oživily drahé kovy Podrobnosti

17. července 2016

Trh komodit v roce 2016 ožil díky souběhu několika významných událostí: Centrální banky i nadále uvolňují své měnové podmínky, v důsledku čehož spadly výnosy na dluhopisech ještě níže a většina bonitních státních dluhopisů se obchoduje se záporným výnosem. Akciové trhy těží z uvolněných podmínek a atakují historická maxima. „Hlavní událostí první poloviny tohoto roku byl Brexit, po kterém trhy zažívají turbulentní období,“ upozorňuje Pavel Ryba z Golden Gate.

Evropskou i světovou ekonomiku podle Ryby tíží deflační tlaky. V důsledku těchto tlaků většina centrálních bank uvolňuje svoji měnovou politiku, nebo setrvávají v měnové politice stávající a neuvažují o jejím utahování. Centrální banky revidují odhad letošního růstu svých ekonomik dolů a připouštějí, že ekonomický růst je mírný a nestojí na zdravých základech. „Proto dále uvolňují svoji měnovou politiku a stimulují hospodářství dalším tiskem peněz nebo ještě nižšími (často zápornými) sazbami,“ vysvětluje

Nejvíc se dařilo stříbru

Do roku 2016 vstoupily komodity velmi pozitivně. Komoditní UBS index od počátku roku vyrostl o 12,93 procenta. Vedle cukru a sójových bobů se nejvíce dařilo zejména drahým kovům. Ze všech komodit absolutně nejvíce zhodnotilo stříbro, které za prvních šest měsíců roku 2016 vzrostlo o 38,25 procenta.

Zlatu se také velmi dařilo a jeho cena vzrostla o 25,61 procenta. Drahé kovy těží z nejistého ekonomického vývoje. „Jejich cena v posledních letech klesala, protože se předpokládalo, že měnové stimuly centrálních bank nastartují světovou ekonomiku,“ vysvětluje Ryba. V očekávání zlepšování podmínek v ekonomice trhy podle něj předpokládaly, že v letošním roce přistoupí Fed v USA k významnému utažení měnových podmínek a bude zvyšovat sazby.

Zvyšování sazeb se odkládá

Se špatnými daty ze světové ekonomiky a s Brexitem však jakékoli zvyšování sazeb bere za své a odkládá se na neurčito. „Dlouhodobě uvolněné měnové podmínky a další tisk peněz ve světové ekonomice může vést ke znehodnocování světových měn. Vzrůstá také pravděpodobnost, že budou v budoucnu nastartována inflační očekávání a světová ekonomika bude ve střednědobém horizontu bojovat s vysokou inflací,“ spekuluje dál Ryba.

S jistotou podle něj lze říct, že drahé kovy v roce 2016 vstoupily do silné, takzvané býčí fáze. „Můžeme reálně očekávat, že v této růstové fázi dosáhnou významně většího nárůstu ceny, než tomu bylo mezi lety 2001 – 2011,“ dodává. Dynamika růstu cen drahých kovů podle něj může kopírovat vývoj z druhé poloviny 70. let. Nyní jsou ceny zlata a stříbra stále atraktivní a nákupem těchto kovů se můžeme připravit na výprodeje, kterým můžeme čelit na akciových a dluhopisových trzích.

Trhy po Brexitu jsou velmi kolísavé. Rizikem pro budoucí vývoj investic je trh s ropou. Nadbytek na trhu ropy stále přetrvává a je reálné, že cena opět klesne pod 30 dolarů za barel. V nejbližších 18 měsících očekáváme minima na ropě pod 20 dolary. Rizikem je přehřátý trh akcií, které se díky operacím centrálních bank obchodují na historických maximech. Ve střednědobém horizontu počítejme s riziky spojenými s dluhopisovými trhy, které nesou historicky nejnižší výnos. Vyšší volatilitou budou procházet i ceny drahých kovů, které mohou z těchto rizik nadále těžit.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/pavel-ryba-turbulence-na-trzich-a-brexit-ozivily-drahe-kovy-1308933