Celková výše cílových částek spoření právě dosáhla 11 028 478 762 Kč. 251 554 836 Přihlášení klienta

Zaujalo nás

Kam s volnými penězi? Nejistotu berte jako šanci Podrobnosti

22. března 2016

Řešíte, co s volnými penězi, a od investice vás odrazuje současná nejistota na trzích? Zeptali jsme se analytiků, co dělat (a co dělají oni) s volnými miliony v nejisté době. Podle většiny z nich nabízí nejistý začátek roku 2016 šanci. Tipy ale máme i pro ty, kteří optimismus většiny oslovených ekonomů sdílet nebudou.

Že akciové trhy na začátku roku padají? Že je cena ropy na několikaletých minimech? Že noviny píšou o nově přicházející krizi? Čeští ekonomové a analytici věc vidí možná až překvapivě jasně. Jde o šanci výhodně investovat peníze a nechat je v příštích letech vydělávat.
„Sami jsme v našich podílových fondech v lednu navyšovali akciovou složku – vyhodnotili jsme si poklesy akcií, které jsou v rozporu se stále solidním ekonomickým vývojem,“ říká Jaroslav Vybíral, investiční analytik ČSOB Asset Management. Levná ropa podle něho sice způsobuje problémy producentům, ať už těžařům či některým státním rozpočtům, ale pro lidi v Evropě, USA či Japonsku jde o jednoznačně pozitivní stimul, který by jim měl pomoci.
Jako šanci vnímá současný vývoj i Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities. Každý propad má své dno a Hlinomaz vidí výrazné důvody pro návrat k růstu. „Hlavním jsou například náznaky, že bychom letos mohli projít minimy cen ropy, její cenová volatilita by se mohla zmenšit a trh by mohl směřovat klidněji k nějakému rovnovážnému bodu,“ říká.
Nové rovnováze by se pak mohli postupně přizpůsobovat hráči na trhu, ať už ropu těží, zpracovávají nebo ropné produkty spotřebovávají. „Jeden ze strašáků trhu by tak mohl oslabit, a i když zůstávají další, může to být určitý náznak, že trhy budou mít opět pevnou půdu pod nohama,“ pokračuje Hlinomaz.
Podle něho má trhům pomoci i počínání centrálních bank a vlád, které se vedle deflace zaměřují právě na boj proti ekonomickému propadu. „Budou muset patrně sáhnout k dalším nástrojům nebo hledat nové, možná že to povede k další regulaci, ale v principu by to mělo pomáhat i finančním trhům,“ uzavírá svou úvahu analytik.

Berte, co krvácí

„Zaměřte se na aktiva, průmyslová odvětví, akciové tituly, regiony či segmenty, které momentálně krvácejí. Ne vše, co krvácí, se zase zhojí a poroste. Ale něco z toho jistě ano,“ nabádá Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.
Má i konkrétní tip, kam nyní zaměřit pozornost. „Skoro všichni teď ohrnují nos nad investicemi do rozvíjejících se mladých trhů. Jasně, tyto trhy jsou momentálně bity, ale dlouhodobě nedává příliš smysl, že by neměly zase růst. A o moc níže, než jsou teď, už ani klesat nemohou. Dlouhodobě rozvíjející se trhy zkrátka musí dohánět ty rozvinuté,“ říká Kovanda.
Konzervativnější pohled nabízí Vybíral. „Geograficky preferujeme investice do evropského, případně německého indexu, v rámci sektorů pak dlouhodobé spotřební zboží (z důvodu stimulu levné ropy) nebo IT (pro dlouhodobé strukturální trendy). V poslední době jsme se zaměřili i na energetické firmy, jejichž ceny akcií výrazně odepsaly vzhledem k pádu ropy,“ říká Vybíral. Hlinomaz naproti tomu preferuje zámoří, Evropa je podle něho stále o něco neklidnější, byť se „v opakovaných vlnách vrací na akciové výsluní“.
Jinak ale analytici dávají před obecnými tipy důraz na vlastní úsudek a výběr každého investora. „Vybírejte dle vlastního uvážení, dle vlastní hlavy. I takový Warren Buffett se nesčetněkrát spálil, takže žádná odborná rada není zaručeným tipem na zbohatnutí. Proto vlastní úsudek – pravda, za předpokladu, že je informovaný – nemusí být u člověka, pro něhož burzy nejsou dennodenním chlebem, o nic horší než u finančního profesionála,“ pokračuje Kovanda.
„Lidé, kteří mají k investování miliony, zpravidla ve své branži dokázali výrazně uspět. Takže proč by svým úsudkem – který je k oněm milionům dovedl – neměli z krvácejících aktiv a titulů úspěšně vybrat právě ty, které se zase zhojí a porostou?“ ptá se dále Kovanda.
Spíše k opatrnosti ve spoléhání se na vlastní rozhodnutí naopak nabádá Vybíral. „Kromě sebe a vlastních rozhodnutí by měl klient využít služeb investičního poradce. Když uspěje ve svém oboru, neznamená to automaticky, že bude úspěšný v dalším zhodnocování svých prostředků na burze,“ říká.
„V médiích často čteme spoustu protichůdných názorů, pro jednotlivce tak není zcela jednoduché se v informacích správně zorientovat a hlavně své pozice držet delší dobu. Ustát denní přeceňování kurzů akcií může pro nezkušené investory být velký nápor na nervy, neboť na tak bezprostřední silnou vazbu nemusí být ze svého podnikání zvyklí,“ pokračuje Vybíral a vysvětluje, v čem také mohou profesionální poradci podle něho nezkušeným investorům pomoci.

Dopis od Buffetta

Kde sbírat tipy a informace pro vlastní rozhodnutí? Léty prověřený zdroj pro investory je každoroční dopis akcionářům od Warrena Buffetta. Na konci letošního února v něm například zmínil, že nadále pevně věří v budoucnost hospodářství USA, a navzdory chmurným prognózám si myslí, že děti narozené v této době jsou nejšťastnější v celé americké historii.
„Tradiční média umožní odhalit spíše módní vlny. Vezou se na vlně převažující nálady a tím, že půjdete s davem, málokdy vyděláte. Je třeba jít proti davu. Takže spíše se zaměřit na to, o čem média zrovna nereferují, nebo nad tím dokonce ohrnují nos,“ radí Kovanda.
Podle něho se vyplatí sledovat třeba specializované sítě typu StockTwits, což je jakýsi Twitter pro investory a burziány. „Tam lze často nadcházející trend identifikovat v zárodku – dříve, než se objeví v tradičních médiích,“ říká. Úplně nejlepší rady a doporučení lze ovšem podle Kovandy získat tou nejtradičnější možnou cestou – osobními rozhovory s lidmi, kteří se trhy zabývají, rozumí jim a sami investují, a (právě proto) nemají žádnou potřebu své tipy veřejně ventilovat. Podobně zdroje informací pro úspěšné investování vidí i ekonom Aleš Michl, který přidává i pichlavý dovětek. „Nikdy se ekonomů neptejte na investiční doporučení. Ani analytiků či portfolio manažerů. Ptejte se na to, co sami dělají s majetkem. Zažil jsem ekonomy, analytiky, portfolio manažery, kteří namlouvali klientům hory doly a pak k nim přijeli ve fabii. Nic proti škodovce, ale asi to nebude auto úspěšného investora, který předává své schopnosti dál směrem ke klientovi,“ říká ekonom z investiční skupiny Y Soft Ventures.

Michl volí ETF

Jak tedy investuje sám Michl? „Neexistuje nějaká bezpečná investice. Důležitá je filozofie. V investicích můžete být buď jako Warren Buffett, nebo Peter Lynch, nebo Bill Gross. Tedy myšlenkově, ve filozofii investování – jinak se jim samozřejmě nevyrovnáme,“ začíná svou úvahu.
Gross držel celý život jen dluhopisy. „Pokud věříte, že půjdou úrokové sazby někdy hodně nahoru, dluhopisy již nekupujte – Gross to taky redukuje a hodně široce diverzifikuje, ostatně koukněte na jeho nový Janus Global Unconstrained Bond Fund,“ začíná Michl výčet. Buffett si podle něho vybírá třešničky na dortu a byl nejlepší do loňska, kdy akcie byly jako celek na maximu.
„Teď se mi líbí filozofie Petera Lynche, který celý život držel tisícovku akcií – jako by měl celý trh. Já si teď koupím jedno ETF (zjednodušeně řečeno fondy obchodované na burze, které jsou výrazně levnější než podílové fondy – pozn. red.) na americký akciový index a jeho kombinací s dluhopisovým ETF podle mě trumfnu s minimálními náklady většinu portfolio manažerů. Tedy ty manažery a analytiky, kterým v těch všech poplatcích přispívám na bonus a benzin,“ vysvětluje svou volbu Michl.
Do roka pak plánuje na základě této filozofie vlastní fond. „Hodně na to věřím, nakupovat ETF na akciový index a dluhopisy podle vlastního modelu. A do toho si dám taky peníze,“ uzavírá.

Co když to všechno neplatí?

Úplně jinou cestu pak volí Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. Ta vychází ze zcela opačného závěru než její kolegové. Nečeká totiž oživení, ale spíše další pád. Současný pokles burz tak za příležitost k nákupu nepovažuje. „Akcie jsou stále nadhodnocené – ostatně nadhodnocené jsou už zhruba od roku 2010. Cenová bublina se stále nevyfoukla, poklesy budou pokračovat. Navíc Evropě hrozí další, a to zásadní, hospodářská krize už v příštím roce, což také není doporučení pro akcie,“ nabízí vlastní – pesimistický – pohled na současný vývoj.
Jak mají investovat lidé, kteří sdílejí její pohled na budoucnost? „Ekonomika se nyní nachází téměř celosvětově v poněkud netypickém druhu pasti likvidity. Tedy stavu, kdy je extrémně těžké, až nemožné klasickými finančními instrumenty, jako jsou vklady či cenné papíry, byť jen zachovat hodnotu peněz, natož je zhodnotit. Tento stav neskončí minimálně do odeznění příští krize. Proto je nutno obrátit se jinam, a to k reálným aktivům: Typicky zlato a reality. A pak samozřejmě marginální věci typu sbírky, starožitnosti a podobně,“ radí ekonomka Šichtařová.
Zlato ve fyzické podobě vnímá jako dobrou možnost také Hlinomaz z BH Securities. „Jde o nástroj, který se obvykle docení v neklidné době a době ekonomických poklesů,“ dodává. Dále je podle něho namístě uvažovat o investicích do realit a do umění -od obrazů až po například staré automobily.

Investice do půjček

Alternativní investicí může být i půjčování peněz napřímo. „Smysl to dává, zvláště právě pro bohaté lidi, kteří si mohou dovolit investice do exotičtějších produktů, jakým je i tzv. peer-to-peer úvěrování,“ říká Kovanda z Roklenu. Podle něho se navíc stále víc uplatňuje tento princip také v přímých půjčkách pro firmy – nejčastěji pro malé a střední podniky. „Peer-to-peer úvěry jsou zpravidla nezajištěné. Jde o zásadní odlišnost oproti tradičním bankovním úvěrům. Peer-to-peer úvěry jsou tedy poměrně rizikové. Pokud je však ve hře adekvátní potenciální výnos, jde jistě o atraktivní možnost zhodnocení prostředků bohatých lidí,“ pokračuje Kovanda.
Případnou investici do půjček doporučuje provádět skrze hedgeový fond nebo společnost zabývající se správou majetku. Například v USA podle něho dnes již 70 procent investic do peer-to-peer platforem provádějí právě institucionální investoři.

» Zaměřte se na aktiva, průmyslová odvětví, akciové tituly, regiony či segmenty, které momentálně krvácejí. «

Zdroj: Hospodářské noviny, Příloha – Pro byznys, str. 3

ČNB jde prodejem zlata proti proudu Podrobnosti

1. března 2016

Názor

Centrální banky loni zrychlily své čisté nákupy zlata o 17 procent. Podle Světové rady pro zlato navýšily své rezervy o 588 tun, tedy druhým největším tempem za posledních 50 let. Důvodů je několik. Zejména šlo o diverzifikaci rezerv, podporu stability vlastní měny a preventivní protikrizové nákupy.
Za daných okolností se jedná o logický krok. Ekonomikám se vesměs daří, i když už se začínají objevovat náznaky problémů. Proti tomu však stojí dosavadní vývoj ceny zlata, která stabilně klesala od roku 2011.
Trend se obrátil až na začátku letošního roku. Od 1. ledna už zlato podražilo více než o 20 procent.
Česká národní banka jde za těchto okolností proti proudu. V době poměrně nízkých cen zlata a slabé koruny vyprodává své zlaté rezervy. Zatímco ve druhé polovině 90. let činily tyto rezervy 70 tun, v roce 2005 spadly na 14 tun a koncem letošního ledna už činily jen 9,9 tuny. Například Národní banka Slovenska má zlaté rezervy přibližně třikrát větší.
Zlaté rezervy hrají důležitou roli především v dobách nejistoty, protože dodávají trhům důvěru v centrální banky. Při další krizi totiž díky nim může být z čeho brát a co prodávat za pravděpodobně lepší ceny. Plout proti proudu se však zrovna v tomto případě nemusí vyplatit.

O autorovi| Michal Hrmo, konzultant poradenské společnosti EY

Zdroj: Hospodářské noviny, str. 16, Podniky a trhy

Klesající zásoby zlata vyženou jeho ceny na nová historická maxima Podrobnosti

22. dubna 2015

Podle americké investiční banky Goldman Sachs se můžeme připravovat na prudký růst ceny fyzického zlata. Banka očekává, že celosvětová zásoba těžitelného zlata postačí „pouze“ na dalších dvacet let, poté se jeho cena stane kvůli obrovskému nedostatku silně prohibitivní. „ Zlato je již déle jak 4 tisíce let měřítkem bohatství. Už staří Egypťané si uvědomovali, že žlutý kov není pouze lesklý a těžký, ale hlavně velice vzácný. Nedostatek, společně s vírou, že objevy nových zásob už budou jen velice malé, je přesně to, co vyžene cenu zlata rapidně nahoru,“ upozorňují bankéři.

Zdroj: http://roklen24.cz/g/w2HSv/goldman-sachs-hrozi-nedostatkem-zlata

Zlato jako chytrá a dostupná investice Podrobnosti

21. dubna 2015

Známá ekonomka Markéta Šichtařová doporučuje v aktuálním vydání týdeníku Květy zlato jako výhodnou investici: „Je to obyčejně o něco levnější varianta než nemovitosti, protože se dá nakupovat po troškách.“ Podle autorky několika bestsellerů může cena zlata v několika dalších měsících ještě lehce klesnout, z dlouhodobějšího pohledu by však měla opět růst.

Více informací se dočtete v  článku Markéty Šichtařové.