uschova_stribro

10 dobrých důvodů, proč investovat do stříbra​

10 dobrých důvodů, proč investovat do stříbra

Stříbro je skvělým a velmi praktickým doplňkem každého investičního portfolia. Nabízí dlouhodobou ochranu majetku v dobách krize, ale má v sobě zejména obrovský potenciál růstu do budoucna. Stále přemýšlíte, zda je investice do stříbra pro Vás to pravé? Právě teď existují přesvědčivé argumenty, proč by mělo fyzické stříbro doplnit Vaše portfolio. Představujeme vám 10 těch nejlepších důvodů, proč začínat se stříbrem.

1) Stříbro je levné a dostupné již jednotkách tisíců

Stříbro je pro průměrného investora mnohem dostupnější než zlato, a přesto mu v době krize pomůže udržet si životní úroveň stejně dobře jako zlato. Stříbro je dnes takřka 70krát levnější než zlato, majetek však dokáže ochránit stejně.

Díky příznivé ceně může být stříbro také skvělým dárkem pro každou příležitost. Chcete svého blízkého obdarovat něčím hodnotným, co svou cenu nikdy neztratí?  Stříbrný slitek či mince jsou krásným a originálním darem, který na rozdíl od spotřebního zboží v čase získává na hodnotě.

2) V dobách růstu stříbro překonává zlato

Trh se stříbrem je velmi malý a s tím je spojena také vyšší volatilita. To znamená, že v dobách „medvědího trhu“, neboli při klesající tendenci ceny, ztrácí stříbro rychleji než zlato. Na druhou stranu v dobách „býčího trhu“, neboli v období růstu, stoupá stříbro obvykle mnohem výš a rychleji než ostatní drahé kovy. 

Zde jsou názorné příklady, o kolik více narostlo stříbro proti zlatu v případě dvou největších býčích trhů drahých kovů v moderní době: 

 

V letech 1970 až 1980

V letech 2008 až 2011

Zlato

 2,328 %

 166 %

Stříbro

 3,105 %

 448 %

 

3) Stříbro jsou skutečné peníze

Fyzické stříbro je nositelem hodnoty, stejně jako zlato. Přestože už dávno není součástí naší měny, je spolu se zlatem tou nejvyšší formou peněz. Nemůže být vytvořeno z ničeho, jako papírové měny nebo jako peníze v digitální podobě. Stříbro bylo dokonce v minulosti používáno jako platidlo mnohem častěji než zlato. Vzpomeňte si na historii.

Stříbro je jedna z mála investic, ve které neexistuje riziko protistrany. To znamená, že nikdy nejste závislí na jiné osobě, zda splní smlouvu nebo slib, jako v případě akcií, dluhopisů nebo účtu v bance. Jak říká Mike Maloney ve svém bestselleru knize Investujte do zlata a stříbra: „Zlato a stříbro zhodnotily během staletí a vyzvaly nekryté a papírové peníze, aby se zodpovídaly. Přitom zlato a stříbro přivádějí falešné peníze ke spravedlnosti. Vždy to dělaly a vždy to budou dělat.

4) Fyzické stříbro máte zcela pod kontrolou

Kolik investic, které vlastníte, můžete skutečně držet ve vlastních rukách? Ve světě papírových peněz, digitálního obchodu a umělého vytváření měny, v době narůstající nejistoty v bankovním sektoru, stojí fyzické stříbro jako jedno z mála investičních aktiv v protikladu. Můžete ho nosit u sebe, ať jdete kamkoliv, dokonce i do jiné země. Navíc jde o zcela anonymní investici.

Fyzické stříbro je také zajištěním proti všem formám hackingu a počítačové trestné činnosti. Nikdo vám nemůže „vymazat“ stříbrné slitky a mince.

5) Stříbro je rychle směnitelné a praktické pro drobné nákupy

Stříbro je nejen levnější než zlato v případě nákupu, ale může být také praktičtější v situaci, když potřebujete svůj kov prodat.

Možná budete jednou potřebovat hotovost a nebudete se chtít zbavit celé unce zlata najednou. Díky stříbrným slitkům či mincím si budete moci prodej naplánovat podle svých potřeb a podle situace na trhu. Každý investor by měl vlastnit nějaké stříbro právě z tohoto důvodu. Stříbrné slitky a mince od prestižních sléváren a mincoven, které nabízíme, můžete prodat prakticky kdekoli na světě. U nás směníte slitek do druhého hodin.

6) Zásoby stříbra prudce klesají

Většina světových centrálních bank drží jisté procento svých rezerv ve zlatě, stříbro však takřka žádné vlády nevlastní.  Ještě v šedesátých letech minulého století, měla přitom každá vláda na planetě velké zásoby stříbra. USA po druhé světové válce disponovaly obrovskou zásobu stříbra čítající neuvěřitelných 3,5 miliardy uncí. Později však začaly centrální banky své strategické stříbrné rezervy postupně odprodávat a dodávaly stříbro na trhy, čímž tlačily jeho cenu pod těžební náklady. V roce 1980 činily americké zásoby pouhých 350 milionů uncí tohoto kovu a v roce 2007 již jen 50 milionů uncí. Od roku 2010 už nevlastní Američané ve strategických zásobách žádné stříbro, stejně jako naprostá většina ostatních států. Stříbro tak ve svém vlastnictví drží relativně velice málo lidí na světě.

7) Využití stříbra v průmyslu stále roste ve všech oborech

Stříbro je všude. Neuplyne jediný den, kdy byste nepoužili nějaký výrobek obsahující stříbro. Téměř všechna významná průmyslová odvětví, od elektroniky a medicíny až po výrobu baterií a solárních panelů stříbro v nějaké podobě potřebuje. Mike Maloney ve své knize uvádí: „Stříbro je nepostradatelný kov. Je elektricky nejvodivější, tepelně vodivé a reflexní. Moderní život, tak jak jej známe, by bez stříbra nemohl existovat.“ Průmyslová výroba spolyká více než polovinu celé stříbrné poptávky. Například mobilní telefon obsahuje asi jednu třetinu gramu stříbra. Společnost Gartner, jednička ve výzkumu informačních technologií, odhaduje, že mezi lety 2017 a 2019 se vyrobí celkem 5,75 miliardy mobilních telefonů. To znamená, že jen na mobily bude potřeba 1 916 miliardy gramů stříbra neboli 57,49 milionů uncí.

Existuje celá řada dalších příkladů. Stříbro se totiž vzhledem ke svým jedinečným vlastnostem bude v průmyslu využívat stále častěji. Problémem je, že se ve výrobcích využívá většinou pouze v mikroskopickém množství, což velmi omezuje recyklaci. Obrovské množství použitého stříbra proto nakonec končí na skládkách.  

8) Produkce dolů i recyklace rok od roku klesají

Těžba stříbra dosáhla podle údajů producentů svého vrcholu. V loni zaznamenali těžaři třetí meziroční pokles v řadě po předchozím 13letém období růstu. Také recyklace kovu je od roku 2012 na ústupu, v roce 2018 meziročně klesla o téměř dvě procenta. Tyto faktory vedly k deficitu mezi nabídkou a poptávkou 29,2 milionu uncí. Cena stříbra je v posledních letech velmi nízká, těžaři se proto snaží, co nejvíce snižovat náklady. Jednou z oblastí, kterou úspory zasáhly, byl průzkum a vývoj nových nalezišť. Nízké ceny ovlivňují také množství zrecyklovaného stříbra. Jeho recyklace je náročná a v současné době se finančně nevyplácí.

9) Stoupá celosvětová poptávka

Světová poptávka po stříbru stále roste. Stříbrné slitky jsou mezi investory čím dál populárnější, zájem o ně trhá každým rokem rekordy. Také většina hlavních mincoven se v posledních letech dostala na rekordní úroveň tržeb a nestačila uspokojovat poptávku po stříbrných mincích.

Zájem o stříbro prudce roste také ve dvou největších světových trzích: v Číně a Indii. Drahé kovy zde mají dlouhou tradici a stříbro dalo dokonce název indické měně. Rupie je totiž dovozena ze slova „rup“, což je sanskrtský výraz pro stříbro. Bílý kov je zde populární hlavně ve venkovských oblastech, protože je mnohonásobně levnější než jeho žlutý kolega, a ženy se jím zdobí doslova od hlavy k patě. Poptávka nepřetržitě roste i v Číně. Stojí za tím bohatnutí tamní populace, zvyšování průmyslové produkce a především zmiňovaná výroba solárních panelů.

10) Poměr ceny zlata a stříbra nahrává stříbru

Během prvních 2000 let, kdy hlavní formou peněz na světě bylo stříbro a zlato, se směnný kurz mezi těmito dvěma kovy pohyboval v průměru 12 uncí stříbra za jednu unci zlata. Poměr se v průběhu 20. století dostal na průměr 47: 1. Ve 21. století je však průměrný poměr už 61: 1, aktuálně je stříbro dokonce 90: 1. To znamená, že je stříbro oproti zlatu velmi podhodnoceno.

Důvodů, proč právě v této době investovat do stříbra, by se dalo najít ještě daleko více: záporné úroky v ekonomice, které nedovolují běžným finančním aktivům zhodnocovat, obavy o budoucnost ekonomiky, geopolitické problémy, kolísání měn i finančních trhů. Drahé kovy jsou jednoduchým prostředkem, jak diverzifikovat a ochránit své portfolio. Stříbro je však navíc strategickou a nenahraditelnou surovinou, která se stává stále vzácnější.

 

sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Důležité upozornění

Naše výdejní místa jsou od 22. 10. 2020 i nadále k dispozici pro rezervovaný výdej kovů. Z důvodů omezení však není možný prodej za hotové, ani prodej materiálů a knih. Doporučujeme využít možnosti zaslání zboží prostřednictvím poštovní zásilky.

Děkujeme

Kontaktní formulář