INVESTIČNÍ PLATINA

Bezpečný přístav

Platina je podobně jako zlato považována za „bezpečný přístav“, investoři proto nakupují platinové slitky a mince kvůli zabezpečení svého portfolia. Cena platiny je právě nyní mimořádně nízká. Je dokonce levnější než zlato, běžně přitom dosahuje dvojnásobku jeho ceny. Pro investory se tím stává skutečně zajímavou.

Investiční i průmyslový kov

Stejně jako stříbro je platina investiční a zároveň průmyslový kov. Má stříbřitě bílou barvu, je velmi těžká a chemicky mimořádně odolná. Díky svým vlastnostem je v průmyslu prakticky nenahraditelná. Největší využití nachází při výrobě katalyzátorů do dieslových motorů. Velký nárůst poptávky se nyní očekává v Číně. Země zpřísňuje emisní standardy, což prodej katalyzátorů vystřelí nahoru. Platina se hojně využívá také při výrobě elektroautomobilů na vodíkový pohon – na jeden vodíkový palivový článek je potřeba 1 unce platiny.

Nejvzácnější kov

Platina je všeobecně vnímána jako to nejlepší. Je často také nazývána „zlato bohatých“, protože je vždy považována za dražší a vzácnější než zlato. Oproti zlatu a stříbru, drahým kovům známým již starověkým civilizacím, byla platina objevena poměrně pozdě – až v 18. století. K tomu patrně přispěl fakt, že co se týče jejího množství na Zemi, je mnohem vzácnější než zlato a stříbro. I v případě roční produkce je platina zhruba 15–20krát vzácnější než zlato. Ročně je jí vytěženo cca 200 tun, což je mezi 5 až 10 % roční produkce zlata. I přesto se platina v současnosti prodává za nižší cenu než žlutý kov.

Cena platiny byla nižší než zlato jen párkrát za posledních 100 let.

Jak je vidět na grafu, platina je vzhledem ke zlatu na své nejnižší hodnotě. Je to skutečně výjimečná situace. Taková, která přichází jednou za lidský život. Platina se nikdy neprodává dlouho za cenu nižší, než je zlato. Očekáváme proto, že cena platiny velmi brzy opět překoná cenu zlata.

Platiny začíná být navíc fyzický nedostatek. V roce 2016 se vytěžilo 7,9 milionu uncí a poptávka činila 8,2 milionu uncí. To znamená deficit ve výši 300 tisíc uncí. Byl to zároveň pátý rok v řadě, kdy se spotřebovalo více platiny, než se jí vyprodukovalo. V letech 2017 a 2018 se navíc předpokládá další navyšování tohoto schodku. Nejbohatší světová naleziště jsou totiž v Jihoafrické republice a Zimbabwe, které zajišťují více než 80 % celkové světové produkce. Geopolitická rizika, časté stávky a další nestabilita v těchto státech způsobují časté výpadky v produkci, což do budoucna zapříčiní razantní nárůst ceny platiny.

Příležitost k investici

Současná investiční příležitost tak nemusí trvat dlouho, platina v tomto roce již začala růst rychleji než zlato a očekáváme, že její cena dosáhne v krátké době až dvojnásobku ceny zlata.

Důležité upozornění

Naše výdejní místa jsou od 22. 10. 2020 i nadále k dispozici pro rezervovaný výdej kovů. Z důvodů omezení však není možný prodej za hotové, ani prodej materiálů a knih. Doporučujeme využít možnosti zaslání zboží prostřednictvím poštovní zásilky.

Děkujeme

Kontaktní formulář