Jan Kubr: Život se naprogramovat nedá

Programátor a expert na informační technologie Honza Kubr je jednou z klíčových postav Golden Gate. Je autorem softwaru, který zastřešuje provoz celé firmy. Díky němu mohou klienti pohodlně sledovat průběh svého spoření a obchodníci mají přehled o výkonech svého týmu. Přestože mělo jít původně o práci na dva měsíce, součástí týmu Golden Gate je už devět let.

Ještě jako student informatiky na matematicko-fyzikální fakultě se během jedné brigády potkal s Pavlem Kupkou, budoucím spoluzakladatelem Golden Gate. Jejich pracovní cesty se sice později rozdělily, ale vídali se dál. „Jednou za mnou Pavel přišel s tím, že zakládá firmu, která bude nabízet spoření do zlata, a hledá programátora. Potřeboval software, který by poháněl celou společnost,“ vypráví Honza. „Přinesl mi tenkrát krátký seznam požadavků asi o 20 bodech s tím, že jde o práci na dva měsíce. Počítal jsem tedy, že tomu budu věnovat maximálně pár večerů. No, a teď o osm let později jsem pořád tady,“ směje se.

Zlom nastal hned druhým rokem. Golden Gate se začala rychle rozvíjet a růst a software s ní musel udržet krok. Práce už Honzovi zabírala tolik času, že se jí rozhodl věnovat naplno a ostatní závazky pustil. „Golden Gate se stále posouvá, máme nové produkty, pobočky, optimalizujeme nákupy od dodavatelů, logistické procesy a další,“ popisuje. Informační systém, který vytvořil, je v podstatě takovou základnou pro chod celé firmy. Spadá pod něj například i klientská zóna, kde mají naši klienti kompletní přehled o svém spoření, objednávkách nebo e-shop.

Zlato jako pojistka

Po ukončení matfyzu rozjel Honza vlastní podnikání, založil s kamarády firmu vyvíjející internetovou telefonní ústřednu. Brzy z ní ale odešli partneři, kteří se měli věnovat obchodu a provozu. Honza tyto činnosti s jedním zbylým společníkem převzal, brzy ale zjistil, že mu nepřinášejí radost. Díky Golden Gate našel kompromis. „Ve firmě mám podíl, je to pro mě tedy také podnikání. Věnuji se ale jen té oblasti, která má jak pro mě, tak pro firmu největší přidanou hodnotu,“ vysvětluje Honza. A spokojenost je na všech stranách. „Při rozjezdu jsme neměli moc peněz, ale stáli jsme o dlouhodobou spolupráci, proto jsme Honzovi nabídli partnerství ve firmě, což bylo to nejlepší rozhodnutí,“ dodává Pavel Kupka, podle kterého se díky tomu podařilo nastavit skvělý a dlouhodobě udržitelný systém.

Kromě možnosti dělat vysněnou práci zaujala Honzu i myšlenka spoření do zlata. „Myslím, že je důležité, aby lidé vlastnili alespoň nějaké investiční zlato. Vnímám ho jako způsob pojištění majetku. Tak jako mám pojištěnou nemovitost před živly, tak mám i zlato pro případ průšvihu na finančních trzích. Je to pro mě něco, s čím bych mohl, když by přišel závažný problém, kamkoliv odjet a začít znovu,“ říká Honza.

S dlouhodobým pobytem v zahraničí už má ostatně svoje zkušenosti. Nejdřív byl jako student v Americe a pak v Nizozemsku, kde nakonec i několik let pracoval. Pobyt v cizině považuje za velkou životní zkušenost a lekci, která mu otevřela nové obzory a naučila ho toleranci. „Na výměnném pobytu v Amsterodamu jsem potkal hodně lidí z různých koutů Evropy i světa. Třeba můj nejlepší kamarád pocházel z Iráku a byl hrozně fajn. Lidé se jiných kultur občas bojí, ale myslím, že většinou zbytečně. Lidé jsou v jádru všude stejní,“ je přesvědčený Honza. Manželku si také našel v cizině, je napůl Portugalka a napůl Španělka. Část léta tráví proto blízko Lisabonu, kousek od oceánu. Díky své práci programátora může Honza pracovat prakticky odkudkoli.

Život se ale dost dobře naprogramovat nedá. Honzu na podzim loňského roku zasáhlo závažné onemocnění. A právě v té nejméně očekávané době, kdy s manželkou čekali syna. Největší oporou mu během složitých měsíců byla kromě rodiny i práce. „Snažil jsem se celou dobu něco dělat. Pomáhalo mi to přijít na jiné myšlenky. Člověk nemusí myslet na to, že je mu blbě a že vlastně neví, jak to celé dopadne,“ vzpomíná Honza. Teď už je podle lékařů zcela v pořádku a na obtížné období příliš nevzpomíná. Raději se věnuje věcem, které mu dělají radost. Ať už je to devítiměsíční syn, nebo řada koníčků. Rád hraje na pozici brankáře Hanspaulskou ligu v malé kopané v týmu spolu s dalšími představiteli Golden Gate Vladimírem a Liborem Brůny a nově si na cesty po městě pořídil kolo. Tím největším koníčkem je ale pro Honzu asi psaní. „Mým snem je jednou napsat knihu. Už dřív jsem zkoušel povídky a asi před třemi lety jsem dostal inspiraci na román. Je to ale jako druhá práce, časově to nezvládám. Třeba jednou, až nebudu muset pracovat a syn vyroste, se k tomu vrátím,“ uzavírá s úsměvem.

Důležité upozornění

Naše výdejní místa jsou od 22. 10. 2020 i nadále k dispozici pro rezervovaný výdej kovů. Z důvodů omezení však není možný prodej za hotové, ani prodej materiálů a knih. Doporučujeme využít možnosti zaslání zboží prostřednictvím poštovní zásilky.

Děkujeme

Kontaktní formulář