Libor a Vladimír Brůnové: Vzájemný respekt i soutěživost

Libor Brůna v roce 2019 vystřídal na postu předsedy představenstva GOLDEN GATE CZ svého bratra Vladimíra, který společnost vedl do té doby. Před tím působil Libor v Golden Gate dva roky jako provozní ředitel a se svým bratrem se podílel na řízení firmy. Rozhovor na téma „dva bratři v jedné firmě“ vznikl pro časopis ForMen.

Jak jste se dostali k podnikání s investicemi do zlata a stříbra?

VB: Do Golden Gate jsem přišel v roce 2012 po roce existence firmy. Přivedl mě jeden z akcionářů, který dal do rozvoje firmy peníze a potřeboval ji rozhýbat. Okamžitě mě oslovil jak produkt, tak hlavně oba zakladatelé, Pavel Ryba a Pavel Kupka. Dokázali jsme si vzájemně hodně věcí předat. Všichni tři jsme úplně odlišní, ale na důležitých věcech jsme se dovedli vždy shodnout. A měli jsme odvahu přivádět do firmy skvělé lidi. Úspěch Golden Gate stojí na lidech, kteří by byli špičkou v jakékoli profesi. Ve firmě panuje hezká atmosféra a ta u nás drží úspěšné lidi, je jim s námi dobře.

LB: Jako investor se oboru věnuju sedm let. Hlavně kvůli diverzifikaci a dlouhodobé ochraně bohatství. Do firmy mě přivedl brácha před dvěma lety. Se zakladateli vybudoval firmu tak velkou, že potřeboval přivést další parťáky s dlouholetými zkušenostmi, kteří jim pomohou s řízením a dalším rozvojem. Nejdříve jsem kvůli rodinnému vztahu váhal, ale ostatní akcionáři mě přesvědčili a 12 let kariéry a skvělých úspěchů mi dodalo odvahy, i když jsme šli vždy každý vlastní cestou.

Kolik by měl člověk v průměru investovat za rok?

VB: Fyzické zlato a stříbro by podle mého názoru mělo tvořit 20 % investic klienta. Proto by měl člověk investovat tolik, aby měl celkově pětinu svých investic ve fyzickém zlatu a stříbru. V dobách předražených akcií a nesmyslně drahých nemovitostí je to rozumná volba a velká investiční příležitost. Až budou nemovitosti a akcie za rozumnou cenu, měla by hodnota fyzických kovů dosahovat 5–10 % majetku. Teď je však vhodná doba na investice do drahých kovů.

LB: Pro děti na studia kolem 30 tisíc za rok (2,5 tisíce měsíčně), aby v dospělosti dosáhly na zaplacení studií nebo měly na start v podnikání. Pokud má někdo hypotéku, měl by odkládat stranou třetinu výše měsíční splátky jako rezervu pro případ růstu sazeb ze současných 2 na obvyklých 5 %. Je to ale velmi individuální. A tak přistupujeme k našim klientům.

Nepanovala mezi vámi a bratrem někdy rivalita?

VB: Rivalita mezi námi vždy panovala, ale zároveň k bráchovi cítím velký respekt. Je to jeden z mála lidí, který dokáže ovlivnit mé názory. Vždy mi dobře poradí a vím, že to se mnou myslí dobře. Cokoli jsme spolu dělali, vždy dopadlo dobře. Myslím, že naši rodiče z nás mohou mít radost. Jsem šťastný, že mám tak úspěšného bráchu. Líbí se mi jeho životní filosofie, nejdůležitější jsou pro něj zdraví a vztahy. Pokud jsou tyto dvě veličiny v pořádku, vše ostatní už se dostaví.

Pomáháte si v osobním i pracovním životě?

VB: Hrajeme spolu malý fotbal v jednom týmu, nastupujeme oba v obraně. Brácha je ten tvořivý a já jsem ta hrubá síla, vzájemně se doplňujeme. Chodíme spolu na společné tréninky zaměřené na posilování. Máme za sebou několik úspěšných investic do nemovitostí. A brácha po mně převzal štafetu v investicích do drahých kovů. Pokud chci najít zajímavou investiční příležitost v mincích, je na to brácha větší expert než já, i když jsem v oboru déle.

LB: V práci mi brácha předal vše, co věděl a zažil. Vyprávěl mi, když jsme jeli na první služební cestu do Mnichova, když jsme doma grilovali, šli spolu běhat, pak i na pravidelných týdenních setkáních. V osobním životě je naše pouto ještě pevnější.

Čím vás váš bratr inspiruje? Je něco, co vám dal do života?

VB: Líbí se mi, jak dokáže dělat věci pro radost a potřebuje mít hlubší smysl své činnosti. Má ve všem neuvěřitelnou lehkost, talent. Lidé ho přirozeně respektují, nemá nepřátele. Má ve svých věcech pořádek, já jsem spíše chaotik. Při společných investicích do nemovitostí měl vždy hezky všechno strukturované, já papíry doháněl až na poslední chvíli, ale tento chaos často přinesl větší ziskovost. Brácha je strukturovanější, já musím více improvizovat a také se na výsledek více nadřu, ať ve firmě, nebo ve sportu.

LB: Inspiruje mě svojí vytrvalostí, odvahou, schopností řešit těžké situace. Celý život mi ukazuje správný směr. Do čeho jsme spolu vlezli, tam byly úspěch, zábava, radost.

Netajíte se tím, že jste byli adepti na zvláštní školu. Nakonec jste ale oba vystudovali vysokou a nyní máte prosperující firmu. Jaký je váš recept na úspěch?

VB: Oba děláme jen věci, které nás baví. Neplýtváme energií nad něčím, co nedokážeme ovlivnit. Máme odvahu dělat nové věci a také se obklopujeme lidmi, kteří jsou lepší než my. A oba jsme vítěznými typy, nemáme rádi ty ubrečené a dopředu poražené. Ani pro jednoho z nás neexistuje, že něco nejde. Táta nám vždycky říkal: Všechno jde, když se chce. Jen chcíplá koza nejde.

LB: Jednoduchost, zdravý selský rozum, vynikající vztahy, vůle, morálka.

Oba rádi sportujete, čemu se věnujete nejraději?

VB: Společně s bráchou a jedním dalším společníkem tvoříme základní kámen AG Teamu, už více než 12 let hrajeme Hanspaulskou ligu malého fotbalu. Třikrát týdně pilujeme fyzickou kondici v posilovně v našich firemních prostorách. Pravidelně ve firmě běháme, vedeme ke sportu

i naše zaměstnance, oblíbené jsou MultiSport karty.

LB: Jezdíme na jachty, do hor, běháme. Tvoříme osu týmu v malém fotbalu. Novinkou je workout s opravdovými profesionály z Movement Therapy.

Důležité upozornění

Naše výdejní místa jsou od 22. 10. 2020 i nadále k dispozici pro rezervovaný výdej kovů. Z důvodů omezení však není možný prodej za hotové, ani prodej materiálů a knih. Doporučujeme využít možnosti zaslání zboží prostřednictvím poštovní zásilky.

Děkujeme

Kontaktní formulář