lysá hora web

Lysá hora a medvěd hnědý

Devět hor, devět mincí a devět projektů na ochranu přírody. To je naše série České hory. Každého půl roku vám představujeme jednu z ikonických hor České republiky spolu s typickým či ohroženým druhem spojeným s daným regionem.

Třetí mince v pořadí patří nejvyššímu vrcholu Moravskoslezských Beskyd a Těšínska Lysé hoře, její panoráma doplňuje medvěd hnědý. Devítidílná série České hory navazuje na úspěch našich vlastních ražeb Sedm divů světa a Lovely Baby. Mince pro nás razí špička svého oboru, The Coin Company. Přestože jde o australskou mincovnu, jsou mince zákonným platidlem ostrova Niue a mají nominální hodnotu dva novozélandské dolary. „Aby se mince mohla stát australským zákonným platidlem, musí její téma souviset s Austrálií. Niue je ale jedním z nejznámějších zákonných platidel v numismatickém světě, proto byl použit i pro tento projekt,“ vysvětluje Andrey Ignatchenko ze společnosti The Coin Company. Niue je jedním z největších korálových ostrovů světa. Spadá pod Novozélandské království, jehož formální hlavou státu je Její Veličenstvo královna Alžběta II., proto na lícové straně každé mince figuruje právě její portrét.

Více o celé sérii České hory se dozvíte na stránkách https://ceskehory.goldengate.cz/ .

Spoluautorem grafického návrhu rubové strany je tentokrát náš kolega a provozní ředitel Golden Gate Michal Štumpf, který je zároveň výborným kreslířem. Pro Michala šlo o první zkušenost tohoto typu, a jak sám říká, byl to velmi příjemný a zajímavý zážitek. „Byl to krásný pocit vidět svůj návrh na finální podobě mince. Bylo to poprvé, co jsem nějaké své dílo viděl zrealizované na jiném materiálu, než je papír. A stříbro je nádherný materiál,“ popisuje.

Lysá hora je oblíbeným cílem milovníků přírody a pěších túr. Její jméno je odvozeno od holého vršku, kde se nacházejí charakteristický telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat. Vlivem nadmořské výšky dosahující 1324 m n. m. jde o jedno z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v Česku. Nejvyšší beskydská hora je zároveň vzácný a unikátní biotop s různými chráněnými druhy, včetně velkých šelem, počítaje v to medvěda hnědého.

Současně je to místo opředené mnoha legendami. Podle některých je prý až po okraj naplněna vodou, která se rozlije a všechno zatopí, až lidé dovrší své hříchy a přijde soudný den. Uvnitř hory by mělo být ukryto také vojsko bájných slezských rytířů. Dokud nad horou ještě krouží havrani, nenastal ten pravý čas. Až se rozletí do dolin, vyjedou z Lysé hory rytíři na koních a budou bojovat s nepřítelem. Jedenkrát ročně na svatého Jana udeří tambor do bubnu a vojsko pak dále spí. Na Lysé hoře se rovněž slétaly čarodějnice z celého Slezska a pořádaly své reje a sabaty a každého zbloudilce utancovaly k smrti. Proto se vždy 1. května pořádá již tradiční turistická akce – Slet čarodějnic na Lysé hoře.

Mince, které pomáhají

Koupí každé mince Lysá hora přispějete 50 korun na ochranu vzácných šelem pod záštitou Hnutí Duha, které se v rámci svých aktivit snaží komplexně zastřešit ochranu a monitoring našich tří velkých evropských šelem v České republice, tedy vlka, rysa a medvěda. „Klíčové je zmírnění konfliktů mezi medvědy a lidmi, ke kterým může při jejich pohybu kulturní krajinou docházet. Jedná se například o útoky medvědů na hospodářská zvířata nebo včelstva, nedostatečná informovanost místních obyvatel o medvědech a podobně,“ vysvětluje konkrétní kroky Anna Řezníčková z Hnutí Duha. Dále se hnutí zabývá ochranou posledních migračních koridorů mezi Českem, Polskem a Slovenskem v oblasti Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat. Částka vybraná prodejem mincí pak bude využita v programu Šelmy na další financování monitoringu výskytu medvědů, na komunikaci se starosty a místními obyvateli a školení dobrovolníků, kteří se mapováním velkých šelem včetně medvědů zabývají.

Medvěd hnědý je největší evropská šelma. Tělo mívá dlouhé 170 až 250 cm, v kohoutku dosahuje výšky až 110 cm a jeho hmotnost se pohybuje mezi 100 a 300 kg. Přes zdánlivě mírumilovný a sympatický vzhled je medvěd považován za jednu z nejnebezpečnějších šelem. Na rozdíl od velkých koček nebo vlka totiž nemá skoro žádnou mimiku obličeje, a tak se jen těžko odhadují jeho okamžitá nálada či úmysly. Medvědi však nepovažují člověka za svoji potravu, a pokud mohou, raději se mu vyhnou. Jako velká a v porovnání s vlkem či rysem nepříliš pohyblivá šelma se stával oblíbeným cílem lovců už od středověku. Skolit ho bylo hrdinským činem a výrazem odvahy, a tak není divu, že již v 16. a 17. století medvědi postupně mizeli z většiny našich hor. V současné době jde o kriticky ohrožený druh.

Medvěd je všežravec a živí se hlavně lesními plodinami, kořínky, výhonky a různými drobnými živočichy. Oblíbenou pochoutkou je pro něj včelí med. Pytláctví, intenzivní lesní hospodaření a fragmentace krajiny však trvalejšímu osídlení našich hor těmito šelmami brání. Důležitá je pro medvědy především rozmanitost živočišných a rostlinných druhů v lesích s vysokým podílem odumřelého dřeva a vrstevnatou strukturou porostu. Právě tady nacházejí vhodné úkryty a dostatek potravy, když rozhrabávají ztrouchnivělé pařezy a na světlinkách se živí lesními plody.

Celá série České hory je ražena v nejvyšší kvalitě proof. Součástí mince je luxusní dárkové balení. Mince je uložena v dřevěné etuji a zabalena do papírové krabičky s motivem mince. Jde tedy o krásný a originální dárek a díky motivu hor vhodný i pro blížící se vánoční svátky.

sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
Kontaktní formulář