Pavel Kupka a Pavel Ryba: Pilířem podnikání jsou důvěra a partnerství

Golden Gate v dubnu 2020 oslavila devět let své existence. Naše společnost se během této doby vypracovala v lídra českého trhu s drahými kovy, který určuje trendy a má dlouhodobou vizi do budoucna. Za úspěchem stojí vedle tvrdé práce v první řadě lidé. Vznik firmy mají „na svědomí“ dva Pavlové – Pavel Ryba a Pavel Kupka. Jaké byly jejich začátky, jaký mají recept na úspěch a kde vidí sebe a Golden Gate za 20 let?

Poznali se před deseti lety během podnikání u jedné nadnárodní společnosti. Spojovaly je společné hodnoty a vidění světa. Během necelého roku spolu proto začali blíže spolupracovat a vytvořili si přátelský vztah. To byl základ, na kterém později vznikla společnost Golden Gate.

„Na Pavlu Rybovi si vážím jeho pracovitosti, obchodního talentu, férovosti, ohromného přehledu a znalostí v mnoha oborech nejen ekonomických. Zároveň je velký vizionář, dokáže správně odhadnout, co je teď správné a kam směřovat v budoucnosti,“ vyjmenovává Pavel Kupka. Pavel Ryba na svém kolegovi nejvíce oceňuje, že výsledků dosahuje poctivou prací a hledáním nových cest. „Nemění často názory a je stabilním pilířem, od kterého vím, co kdy mohu čekat. Je velmi pracovitý a nehledá zkratky. Co řekne, to platí. Ještě nikdy se mi nestalo, že by nedodržel slovo. To jsou věci, které jsou vzácné a mají pro mě velkou hodnotu,“ vysvětluje Pavel Ryba.

Klíčem je důvěra a kvalitní tým

Nejtěžším úkolem v začátcích podnikání bylo přesvědčit okolí, budoucí spolupracovníky, klienty a také investory, že koncept firmy, která bude poskytovat spoření do zlata, je úspěšný projekt. „Produkt jsme měli od začátku skvělý, to jsme věděli, ale umět ho správně prodat a nastavit vše tak, aby to bylo dlouhodobě udržitelné a stabilní, byl obtížný úkol,“ vzpomíná Kupka. „Trh s drahými kovy tady téměř neexistoval a v podstatě jsme jej museli vytvořit. Proto všem, kteří nám dali na začátku důvěru, tímto velmi děkuji a vážím si jí,“ doplňuje Ryba.

Oba si podnikání s parťákem pochvalují a neměnili by. Na byznys se dívají jako na společnou cestu k úspěchu. Klíčem je podle nich nakombinovat tým tak, aby každý jeho člen zapojil své silné stránky a to nejlepší ze sebe. „Já nad věcmi více přemýšlím a Pavel se dokáže rozhodnout velmi rychle. Já jsem více systematik, Pavel zase vizionář,“ uvádí Kupka příklad. „Každý z nás je v zásadě limitován sám sebou. Největším nepřítelem svého úspěchu jsme často my sami. Proto je úspěšné podnikání především o partnerství, vytváření vazeb, nastavování systémů a procesů. Základem je důvěra a možnost spolehnout se jeden na druhého,“ dodává Ryba.

Společnost Golden Gate za dobu své existence významně změnila trh s investičním zlatem a stříbrem v Česku a dnes má 40procentní podíl na trhu. Zakladatelé jsou nejvíce pyšní na to, že firma dokázala významně růst i v době, kdy cena drahých kovů klesala. „Naučili jsme lidi, že investice se mají kupovat, když jsou levné, a prodávat, když jsou drahé. Neprodávali jsme výnos, ale diverzifikaci. V našem oboru v podstatě není jiná firma, která by významným způsobem vzdělávala veřejnost a formovala názory a postoje lidí, klientů. To považuji za náš největší úspěch,“ říká Pavel Ryba.

Pavel Kupka je zase nejvíce pyšný na tým, který se podařilo vybudovat společně s dalším členem vedení firmy, předsedou představenstva Golden Gate Vladimírem Brůnou. „Ať už jde o zaměstnance v kanceláři, nebo obchodníky, kteří se zasloužili o to, že máme tolik spokojených klientů,“ vysvětluje.

Investice s vizí

Jedním z důvodů, proč to Pavlům spolu funguje i po osmi letech společné práce, jsou společné koníčky a zájmy. Přesto se jim příliš nedaří oddělit volný čas od práce. „I když spolu jedeme na jachtu, nebo na vandr do křivoklátských lesů, dříve či později si začneme povídat o podnikání. Takže i když se vidíme jen tak, vlastně to není úplně čas mimo práci,“ směje se Ryba.

Pavel Kupka zase rád vzpomíná na společné firemní výjezdní akce, kde se někdy snaží motivovat další kolegy k tomu, jít si zaběhat. „Často slýcháme výmluvy, že by rádi s námi šli, ale nemají vhodné boty. Tak jsme řekli: „Poběžme všichni bosky. Boty nejsou k běhání potřeba.“ Pavla to nakonec tak nadchlo, že dnes boty nepotřebuje skoro vůbec…,“ vypráví Pavel Kupka.

Do budoucnosti se oba Pavlové dívají neskromně a s konkrétní vizí. V souladu s cykly bohatství přijde doba, kdy zlato zúčtuje s nekrytými měnami a kupní síla zlata a zejména stříbra mnohonásobně vzroste. Pak bude správný čas na to, vyměnit významnou část drahých kovů za akcie, nemovitosti a další podhodnocená aktiva. „Golden Gate vidím za 20 let jako lídra trhu s investicemi obecně. Nebudeme prodávat běžné finanční produkty, ale unikátní a jedinečná investiční aktiva, jejichž součástí bude vzdělávání a osvěta,“ říká Ryba. S tím souvisí i jeho osobní plány: více tvořit strategii a formovat dlouhodobé vize, více přednášet a možná sepsat i několik knih. „Také mi bude přes 60 let a tomu by měl odpovídat rytmus života. Snad přijdou vnoučata a budu mít možnost otevírat jim svět a jeho možnosti. Bude fajn se více věnovat rodině a koníčkům, jako jsou muškaření, jachting, golf, lyže. Chtěl bych také hodně číst, tam mám velké rezervy. Bez čtení to nejde. Když člověk nečte, tak zakrní a začne doslova umírat. Ale o tom, co bude, nerozhoduji pouze já. Řadu věcí musím přijmout s pokorou od života, jak to dostanu naděleno,“ dodává Ryba.

Pavel Kupka by se rád věnoval svému životnímu poslání inspirovat lidi k tomu, že mají na víc, než si myslí. „Věřím, že ve věku nad 60 let budu mít malinko zkušeností a moudrosti, tak ji budu trousit tomu, kdo o to bude stát,“ říká s úsměvem. Chce se také více věnovat neziskovým organizacím. „Věřím, že budoucnost je v mladé generaci, chtěl bych proto přispět k tomu, aby z ní vyrostli kvalitní zodpovědní lidé, kteří zajistí, že Česká republika bude skvělé místo k životu. Tak jako nyní a ještě lepší,“ uzavírá Pavel Kupka.

Důležité upozornění

Naše výdejní místa jsou od 22. 10. 2020 i nadále k dispozici pro rezervovaný výdej kovů. Z důvodů omezení však není možný prodej za hotové, ani prodej materiálů a knih. Doporučujeme využít možnosti zaslání zboží prostřednictvím poštovní zásilky.

Děkujeme

Kontaktní formulář