Plechý na web

Představujeme vám druhou krásku ze série České hory

Každého půl roku vám v naší autorské sérii mincí představíme jednu z ikonických hor České republiky spolu s typickým či ohroženým druhem spojeným s daným regionem. Druhá mince této edice je věnována vrcholu Plechý, nejvyšší hoře české části Šumavy. Motiv doplňuje největší kočkovitá šelma Evropy rys ostrovid.

Devítidílná série České hory navazuje na úspěch našich vlastních ražeb Sedm divů světa a Lovely Baby. Mince pro nás razí špička svého oboru, australská mincovna The Coin Company, podle grafického návrhu přední designérky a ilustrátorky Elise Martinsonové, která spolupracovala také s proslulou The Perth Mint, a ve své tvorbě se zaměřuje na přírodu a zvířata. Přestože jde o australskou mincovnu, jsou mince zákonným platidlem ostrova Niue a mají nominální hodnotu dva novozélandské dolary. „Aby se mince mohla stát australským zákonným platidlem, musí její téma souviset s Austrálií. Niue je ale jedním z nejznámějších zákonných platidel v numismatickém světě, proto byl použit i pro tento projekt,“ vysvětluje Andrey Ignatchenko ze společnosti The Coin Company.

Hora Plechý přitahuje návštěvníky bezpočtem zajímavostí. Nejatraktivnější jsou ledovcové Plešné jezero nebo 14,5 m vysoký památník spisovatele a básníka Adalberta Stiftera. Dominanty hory tvoří vrcholová skalka s rozpadajícími se bloky žuly a mohutný kříž z roku 2014. Severní svahy Plechého jsou součástí Trojmezenského pralesa, největšího a nejlépe dochovaného zbytku horského smrkového lesa ve střední Evropě, který se odtud rozprostírá na západ až k Třístoličníku. Vrchol hory je od roku 2007 holý v důsledku pustošení orkánu Kyrill. Od té doby je z vršku hory možný volný panoramatický rozhled do okolí.

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící v Evropě, náleží k původním evropským druhům a stojí na vrcholu pomyslné potravní pyramidy. Jeho zbarvení bývá proměnlivé, typické jsou však tmavé skvrny na světle hnědé srsti. V členitém lese plném světlých a tmavých ploch je to výborné maskování. Charakteristické jsou pro rysa také prodloužené chlupy na bradě, tzv. licousy, patrné zejména v zimním období, a dlouhé štětičky chlupů na konci ušních boltců, které zřejmě slouží k lepšímu rozpoznávání směru přicházejícího zvuku a usnadňují rysovi orientaci v lesním terénu. Rysům na Šumavě přezdívali v předminulém století „zdravotní policie“. Při lovu si vždy vybírali zvířata slabá a pomalá. A s kořistí uměli vždy hospodařit. Ulovili jen tolik, kolik potřebovali k přežití. Přesto byli lovcům trnem v oku. Koupí každé mince Plechý přispějete 50 korun na ochranu těchto vzácných šelem pod záštitou Hnutí Duha.

Hnutí Duha je nevládní ekologická organizace. Problematice velkých šelem se soustavně věnuje od roku 1999 místní skupina Hnutí Duha Olomouc. Její činnost podporuje spontánní návrat velkých šelem, jako jsou rysi, vlci a medvědi, do českých, moravských a moravskoslezských lesů.

„Velké šelmy patří mezi živé klenoty naší přírody a jsou přirozenou součástí české krajiny. Pomáhají regulovat počty srnců, jelenů i divokých prasat a eliminovat choroby zvěře, tedy celkově udržovat přírodní rovnováhu. Jsou významnými ‚klíčovými‘ druhy – jejich přítomnost má zásadní vliv na lesní ekosystémy,“ uvádí organizace ke své činnosti.

Niue a královna Alžběta

Niue je jedním z největších korálových ostrovů světa. Spadá pod Novozélandské království, jehož formální hlavou státu je Její Veličenstvo královna Alžběta II., proto na lícové straně každé mince figuruje právě její portrét.

Ostrov leží ve střední části oblasti Jižního Pacifiku a bývá přezdíván „The Rock of Polynesia“, tedy skála Polynésie. Jeho povrch podél pobřeží pokrývají rozeklané vápencové útesy s mnoha jeskyněmi, příkrými svahy a nádhernými zátokami. Niue pro západní svět objevil britský mořeplavec James Cook v roce 1774, který jej kvůli nepřátelským obyvatelům pojmenoval Savage Island (Divošský ostrov). Roku 1900 se korálový atol stal součástí britského území a o rok později ostrovním teritoriem Nového Zélandu, od své mateřské domoviny je vzdálen asi 2 400 kilometrů. Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA), která se zabývá ochranou noční oblohy, označila v loňském roce Niue za jedno z nejlepších míst na planetě pro pozorování hvězdné oblohy díky nízkému světelnému znečištění.

sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
Kontaktní formulář