Celková výše cílových částek spoření právě dosáhla 16 826 935 844 Kč. 251 554 836 Přihlášení klienta

Vývoj trhů: z nejistoty těží drahé kovy

21. července 2016

První polovina roku 2016 přinesla řadu událostí, které ovlivnily finanční trhy i chování investorů. Tou hlavní se zřejmě stalo hlasování o tzv. brexitu, kdy se Britové k překvapení politiků i ekonomů rozhodli opustit EU.

První polovina roku 2016 přinesla řadu událostí, které ovlivnily finanční trhy i chování investorů. Tou hlavní se zřejmě stalo hlasování o tzv. brexitu, kdy se Britové k překvapení politiků i ekonomů rozhodli opustit EU. Trhy po hlasování zažily šok a turbulence, jimiž si procházely už od začátku roku, ještě více zesílily. Stranou dění nestály ani centrální banky, které dále pokračují v uvolněné měnové politice. Důsledkem jsou padající výnosy na státních dluhopisech a akciové trhy atakující historická maxima. První pololetí tohoto roku ale také znamenalo oživení trhu s komoditami, jež vstoupily do býčího trendu.

Evropskou i světovou ekonomiku tíží deflační tlaky. V důsledku těchto tlaků většina centrálních bank uvolňuje svoji měnovou politiku nebo setrvává ve stávající měnové politice a neuvažuje o jejím
utahování. Centrální banky revidují odhad letošního růstu svých ekonomik dolů a připouštějí, že ekonomický růst je mírný a nestojí na zdravých základech. Proto dále uvolňují svoji měnovou politiku a stimulují hospodářství dalším tiskem peněz nebo ještě nižšími (často zápornými) sazbami.

Pravděpodobně nejvýznamnější událostí první poloviny roku bylo červnové referendum o setrvání Británie v EU. Britové se rozhodli, že EU opustí. Mnozí v souvislosti s brexitem hovoří o rizicích zpomalení nejen britské, ale i evropské a světové ekonomiky. Jde však o hrozby, kterým budeme
čelit v budoucnosti. Bezprostředním důsledkem brexitu je dopad na měnovou politiku centrálních bank po celém světě. Bank of Japan dále uvolnila svoji měnovou politiku. ECB zdůraznila, že je ochotna v případě potřeby rozšířit program QE a dále uvolnit měnové podmínky. Bank of England
velmi pravděpodobně na svém dalším zasedání sníží sazby a rozšíří program QE. Tím v podstatě nutí americký Fed, aby se k nim přidal. Fed proto pravděpodobně nebude v nejbližších měsících zvyšovat sazby a odloží utahování měnové politiky na neurčito. Tato uvolněná měnová politika bezprostředně ovlivňuje vývoj nejen akcií a dluhopisů, ale zejména drahých kovů.

Drahé kovy v býčí fázi

Právě drahé kovy ale nyní z nejistého ekonomického vývoje těží. Daří se především stříbru, které za prvních 6 měsíců roku 2016 vzrostlo téměř o 40 %. Zhodnocuje také zlato, jehož cena stoupla o 25 %. Cena drahých kovů v posledních letech klesala, protože se čekalo, že měnové stimuly centrálních bank nastartují světovou ekonomiku. Trhy v očekávání zlepšení podmínek v ekonomice předpokládaly, že v letošním roce přistoupí Fed v USA k významnému utažení měnových podmínek
a bude zvyšovat sazby. Se špatnými daty ze světové ekonomiky a v souvislosti s brexitem však jakékoli zvyšování sazeb bere za své a odkládá se na neurčito.
Dlouhodobě uvolněné měnové podmínky a další tisk peněz ve světové ekonomice mohou vést ke znehodnocování světových měn. Vzrůstá také pravděpodobnost, že budou v budoucnu nastartována inflační očekávání a světová ekonomika bude ve střednědobém horizontu bojovat s vysokou inflací.
S jistotou můžeme říci, že drahé kovy v roce 2016 vstoupily do silné býčí fáze. Můžeme reálně očekávat, že v této fázi dosáhnou významně většího nárůstu ceny, než tomu bylo mezi lety
2001–2011. Předpokládáme, že by dynamika růstu cen drahých kovů mohla kopírovat vývoj z druhé poloviny 70. let. Nyní jsou ceny zlata a stříbra stále atraktivní a nákupem těchto kovů se lze připravit na výprodeje, kterým můžeme čelit na akciových a dluhopisových trzích.
Trhy po brexitu budou dále procházet vyšší volatilitou. Rizikem pro budoucí vývoj investic je trh
s ropou. Nadbytek na trhu ropy stále přetrvává a je reálné, že cena ropy opět klesne pod 30 USD za barel. V nejbližších 18 měsících očekáváme minima na ropě pod 20 USD. Nebezpečí představuje také přehřátý trh akcií, jež se díky operacím centrálních bank obchodují na historických maximech. Ve střednědobém horizontu je třeba počítat i s riziky spojenými s dluhopisovými trhy, které nesou historicky nejnižší výnos. Vyšší volatilitou mohou procházet i ceny drahých kovů, jež budou z těchto rizik nadále těžit.

Zdroj: http://www.kurzy.cz/zpravy/404386-vyvoj-trhu-z-nejistoty-tezi-drahe-kovy/