Celková výše cílových částek spoření právě dosáhla 16 826 935 844 Kč. 251 554 836 Přihlášení klienta

Zlato má letos hvězdný rok

8. srpna 2016

DRAHÝ KOV MÍŘÍ VZHŮRU A SLIBUJE VELICE SLUŠNÉ ZHODNOCENÍ PENĚZ. JEHO ZDRAŽOVÁNÍ V POSLEDNÍ DOBĚ PODNÍTILO I BRITSKÉ REFERENDUM.

Kdo letos investoval do zlata, neprohloupil. Jeho cena vyjádřená v dolarech od počátku roku do 5. srpna vzrostla skoro o 29 procent a drží se nad 1360 dolary za troyskou unci (31,1 gramu). A vzhledem k nejistotě ve světovém hospodářství, kterou ještě zesílil brexit, bude tento drahý kov dále podražovat. Experti sledující trh se zlatem zvedají své krátkodobé předpovědi. Například největší švýcarská banka UBS vidí koncem letošního roku cenu kolem 1400 dolarů, Credit Suisse nebo Bank of America uvádějí dokonce 1500 dolarů za troyskou unci.
Do nákupu fyzického zlata stále více investují také tuzemské domácnosti, ale tato poptávka je ve srovnání se západoevropskými zeměmi stále nízká. „Investiční drahé kovy mají jen asi tři procenta Čechů, kdežto v západní Evropě je nakupuje kolem 20 procent ekonomicky aktivních lidí,“ sdělil HN Vladimír Brůna, předseda představenstva firmy Golden Gate CZ. Podle něj se v tuzemsku prodá investiční zlato v podobě slitků a mincí za zhruba tři miliardy korun.

Proč je takový zájem?

Zlato letos zažívá opravdu hvězdný rok, a to z několika důvodů. Jeho cenu ženou vzhůru hlavně spekulace, že americká centrální banka (Fed) bude ještě dlouho čekat, než podruhé zvedne své sazby (po jejich mírném zvýšení v polovině loňského prosince).
„Na vývoj sazeb v USA je zlato obzvlášť citlivé,“ uvedl pro agenturu Reuters Mark To, šéf výzkumu hongkongské Wing Fung Financial Group. Vyšší sazby by měly přinést také lepší výnosy z pevně úročených cenných papírů, které mohou v investorském portfoliu zlatu do jisté míry konkurovat.
Ale situace je taková, že skoro dvě pětiny kvalitních státních dluhopisů, které vlády vyspělých ekonomik vydaly odhadem za deset bilionů dolarů, nyní skýtají záporný výnos. Kromě toho, značná část tohoto trhu v rozvinutých zemích je pro investory nedostupná. Více než třetinu těchto papírů skoupily centrální banky, které je nyní mají ve svých bilancích.
„Odhadujeme, že méně než dvě pětiny dluhopisů, s nimiž se obchoduje ve vyspělých zemích, investorům vynáší, ale jenom asi 17 procent z nich skýtá výnos vyšší než jedno procento,“ píše v poslední analýze Světová rada pro zlato.

Horší prognózy nahrávají zlatu

Prognózy pro světovou ekonomiku se letos upravují směrem dolů. Už to samo o sobě nepřispívá k dobré náladě na trzích a vyvolává nejistotu. Vyvolávají ji také předvolební „dostihy“ v USA, a hlavně představa, že jejich vítězem bude Donald Trump.
Hlavním podnětem pro zdražování zlata se stal brexit. Utlumit jeho negativní důsledky se snaží Bank of England, jež ve čtvrtek poprvé od roku 2009 snížila své sazby a překvapivě obnovila nákupy dluhopisů.
„Rozhodnutí Bank of England snížit poprvé po devíti letech sazby povzbudí zejména významné institucionální investory k větším nákupům zlata. Jeho cena se tak bude blížit 1400 dolarům za troyskou unci,“ předpovídá podle agentury Bloomberg Jeffrey Nichols, poradce newyorské firmy Rosland Capital LLC.
Evropská centrální banka, jejíž klíčová sazba je už na nule, jasně řekla, že v případě potřeby rozšíří nákupy dluhopisů. Japonsko, jehož národní banka už dlouho provádí velice volnou měnovou politiku, sáhlo k fiskálním podnětům v hodnotě 13,5 bilionu jenů (přes 3,2 bilionu korun).
To vše jsou fakta podporující cenu zlata. Tím spíše, že nikdo nemůže zaručit, že opatření ordinovaná centrálními bankami budou mít žádoucí účinek.

PROČ JE VÝHODNÉ VLASTNIT FYZICKÉ ZLATO

Uchovatel hodnoty
Peníze ztrácejí svou hodnotu, zlato si ji uchovává více než 6 tisíc let.

Dlouhodobá stabilita
Zlato je investice, která funguje, když všechny ostatní selžou.

Vzácnost
Celosvětové zásoby drahých kovů jsou omezené.

Nepodléhá DPH
Investiční zlato se nedaní, stejně jako kapitálový zisk z jeho prodeje.

Dostupnost
Je dostupné pro kohokoliv, na rozdíl třeba od nemovitostí, uměleckých děl nebo diamantů. Investovat do něho lze i postupně, v malých částkách.

Likvidita
Je vysoce likvidní, lze ho tedy okamžitě odprodat kdekoliv na světě.

Anonymita
Majitel zlata není nikde registrován, kov má u sebe a libovolně s ním nakládá. Kov v hodnotě dvou milionů korun se vejde do krabičky od cigaret.

Nenáročnost
Nejjednodušší investice. O nemovitosti se musí člověk starat, uměleckým dílům musí rozumět a u akcií je nutné sledovat výkonnost dané firmy. To u zlata neplatí.

Článek ke stažení v PDF

Zdroj: Hospodářské noviny,str. 14 Podniky a trhy