x
20.9.2023
4.9.2023

Co je doma, to se počítá aneb Kam uložit drahé kovy

Řada lidí, než začne investovat do zlata a stříbra, si pokládá jednu z nejčastějších otázek: „Kam s nimi?“ Přinášíme vám proto praktický přehled možností, jak a kde svůj investiční kov bezpečně uložit.

Proč mít své drahé kovy u sebe?

Hlavním motivem, proč lidé investují do zlata, stříbra nebo platiny, je dlouhodobá ochrana majetku. Investiční kovy vlastněné ve fyzické podobě jsou jednou z mála investic, kde neexistuje riziko protistrany. To znamená, že nikdy nejste závislí na jiné osobě, zda splní smlouvu, nebo slib, jako v případě akcií, dluhopisů anebo účtu v bance.

Aby byla tato vlastnost drahých kovů zcela naplněna, měli bychom je mít uloženy na místě, kde k nim máme okamžitý přístup. Naši klienti si proto mohou svoje naspořené slitky a mince vyzvednout ihned poté, co si naspoří odpovídající částku.

Zlato v hodnotě milionu korun se vejde do krabičky od cigaret

Zlato a platina jsou velmi koncentrovanou investicí. Kov v hodnotě milionu korun se vám pohodlně vejde do krabičky od cigaret. Stříbro sice zabere o něco více místa, ale potenciál budoucího zhodnocení stříbra rozhodně stojí za starost navíc s jeho uskladněním. Nejvíce preferovanou možností jsou bankovní či nebankovní bezpečnostní schránky či domovní trezory. I zde platí pravidlo diverzifikace, pokud máte drahých kovů nakoupeno větší množství – rozdělit majetek v drahých kovech na více míst.

Nejvíce preferovanou možností jsou bankovní či nebankovní bezpečnostní schránky či domovní trezory

Diverzifikujte i při uschování drahých kovů

Pokud máte nakoupeno větší množství drahých kovů, je vhodné jejich uložení rozdělit – v domácím trezoru uschovat jen menší část svého investičního kovu a zbytek uložit do bankovní či nebankovní schránky.

Diverzifikace je dobrá nejen při pořizování fyzických investic, ale i při jejich uskladnění.

Bezpečnostní schránka v bance

+ příznivá cena

+ vysoká míra bezpečnosti

schránka je přístupná jen v době otevírací doby banky

majitel schránky nezůstává anonymní

Jde o jedno z nejbezpečnějších míst, kde je možné své cennosti uložit. Majetek uložený v bankovních schránkách je oddělen od majetku banky a v případě jejího krachu nespadne do konkurzní podstaty. Do trezorových místností je zabezpečený přístup, jsou různě zajištěné proti požáru a jiným živlům. Přesto většina bank předměty ve schránkách ještě pojišťuje. Jen pro zajímavost, s výjimkou České spořitelny, která si je natolik jista svým zabezpečením, že pojištění nepovažuje za nutné.

Drobnou nevýhodou bankovní schránky je, že tuto službu nenabízí každá banka v každé své pobočce. Ke schránce se navíc dostanete pouze v úředních hodinách.

Cenově však jde o jednu z nejvýhodnějších možností, jak si drahé kovy uložit. Konkrétní částka se liší v závislosti na instituci, velikosti schránky a dalších službách. Malou schránku na cennosti a dokumenty si můžete pronajmout už od necelé tisícovky ročně. Banky své klienty obvykle cenově zvýhodňují.

Nebankovní úschova

+ vysoká anonymita

+ přístup ke schránce 24 hodin denně

– služba je dostupná jen ve velkých městech

Jedním z nejzajímavějších benefitů této varianty je anonymita. Jak říkají provozovatelé nebankovních sejfů: „…nemusíte se zrovna pohybovat na hraně zákona nebo se skrývat před finančním úřadem či exekutorem, abyste ocenili tuto výhodu.“ Na rozdíl od bankovní schránky není totiž její pronajímatel evidován v registru ČNB.

Pro příklad jmenujme společnosti Artesa nebo 24Safe. Přístup ke schránce nabízejí 24 hodin denně, klient potřebuje ke vstupu pouze kartu s PIN, klíč, nebo se prokáže otiskem prstu. Cena za službu se pohybuje o něco málo výše než v případě bankovních schránek.

Spolu s drahými kovy si můžete do sejfů uložit také hotovost, což banky obvykle nepovolují. Komplikací však může být dostupnost služby, najdete ji jen ve velkých městech. Například výše zmíněné společnosti mají trezory pouze v Praze.

Domácí trezor

+ kov máte stále na dosah a kdykoli k dispozici

– vyšší náklady na pořízení kvalitního trezoru a jeho zabudování

– při větších částkách nutnost se připojistit

Hlavní výhodou je fakt, že máte svůj kov doma a vždy k dispozici. Musíte ale počítat s většími počátečními náklady, čím je trezor větší a bezpečnější, tím je pochopitelně dražší. Například ohnivzdorný trezor, do kterého se vejdou dokumenty formátu A4, vyjde na přibližně 12 tisíc korun. Také jeho zabudování s sebou nese náklady.

Zatímco banka má vysoké bezpečnostní zajištění a i věci ve schránkách jsou většinou pojištěné, doma si cennosti musíte pojistit sami. Drahé kovy včetně mincí patří v rámci pojištění domácnosti do kategorie „cennosti“ a na jejich pojištění se vztahují specifické podmínky podle každé pojišťovny.

Do hlíny i na půdu

Ředitel státní bavorské banky BayernLB pro oblast bankovek a drahých kovů uvedl pro server iDnes.cz několik kuriózních příkladů, kam si lidé své zlato také mohou schovat. Někdo si například zlato zabudoval do zdi místnosti a před ní vyzdil ještě jednu stěnu. Jeden velmi bohatý člověk zase zakopal zlato a stříbro na dvaceti různých místech v Evropě jako pojistku pro případ, že by se měnový systém zhroutil. Lidé uchovávají zlato i na půdě, mezi starým šatstvem. V Německu je zlato součástí pojištění domácnosti do 20 tisíc eur, takže u menšího množství není potřeba sejf. Většina Němců si ale dává své investiční zlato do schránky v bance, což je přijde asi na 50 eur ročně.

Všeobecně platí, že zahrnutí drahých kovů a cenností do pojištění navýší většinou také pojistné. Zlato a stříbro u některých pojišťoven nadto nepatří k běžně pojišťovaným položkám majetku, proto je třeba ověřit, zda vůbec vaše pojišťovna podobné služby nabízí. V případě pojistné události pak nesmíme zapomínat na potřebné dokumenty. Pojišťovna bude požadovat doklady o nabytí, popřípadě i další dokumentaci, proto obvykle doporučuje vše nafotit a skladovat v datové podobě na jiném místě než kovy. Klienti Golden Gate mohou být v tomto případě zcela bez starostí, všechny své dokumenty o zakoupení kovu naleznou po přihlášení do klientské zóny na stránkách moje.goldengate.cz.

Tento článek je součástí našeho magazínu

Přečíst magazín
Stručně o tomto vydání

Přečíst magazín

Přihlaste se na událost

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Další informace obdržíte do Vašeho emailu.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.
Odkaz na přílohu

Další články z této kategorie

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

60 poboček se skutečnými odborníky

Od začátku Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a poradit se s našimi certifikovanými poradci. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy a bitcoin může opravdu každý.

Zobrazit pobočky

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

238+

tun prodaných drahých kovů

70 543

spokojených klientů

13 let

chráníme vaše úspory

60

poboček po celé ČR