x
25.1.2024
8.1.2024

Co nás čeká v bitcoinu?

V první polovině roku 2024 nás čeká několik klíčových událostí, které mohou výrazně ovlivnit trh bitcoinu. Jednou z nich je očekávané rozhodnutí 10. ledna o schválení nebo neschválení tzv. ETF na bitcoin, což by mohlo přinést novou vlnu investorů a zvýšit poptávku po bitcoinech. Druhou důležitou událostí je dubnové půlení (halving) bitcoinu, což je proces, který historicky vedl k růstu ceny bitcoinu.

Náš makroekonomický analytik Marek Brávník pro vás připravil krátkou video aktualitu, ve které srozumitelně komentuje aktuální situaci na trhu s bitcoinem a nastiňuje další možné budoucí scénáře vývoje jeho ceny.

Pokud raději čtete…

Začátkem prosince minulého roku jsme vás informovali o stavu bitcoinu, který byl v té době obchodován za cenu okolo 43 000 USD. Naše predikce tehdy naznačovaly možnost technické korekce. Tento vývoj jsme rozdělili do dvou scénářů, které můžete vidět na grafu níže:

Ve žlutém scénáři jsme předpovídali mírný pokles ceny. Zelený scénář pak ukazoval hlubší technickou korekci s možným poklesem ceny k úrovni 35 000 až 30 000 USD.

Od poslední aktuality se bitcoin pohyboval podle žlutého scénáře s korekcí blízko úrovně 40 000 USD. Nicméně nás čekají dvě významné události, které mohou mít značný dopad na trh.

Bitcoin v první polovině nového roku

Co je bitcoinové spotové ETF?

ETF neboli volně obchodovaný fond, je typ investičního fondu, který je obchodován na burze podobně jako akcie. Cena spotového ETF vyjadřuje a sleduje cenu podkladových aktiv jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo třeba bitcoin. Tato aktiva proto  tyto fondy musí nakupovat a vlastnit.

Bitcoinové spotové ETF by umožnilo tradičním investorům investovat do bitcoinu prostřednictvím zavedeného finančního instrumentu, jako je ETF, na který jsou zvyklí a legislativně připravení. To může v dlouhodobějším horizontu přilákat nové investory, zejména z řad velkých institucí jako jsou penzijní fondy, banky, firmy nebo  individuální akcioví investoři. Dle našeho názoru bychom ale neměli očekávat velké přílivy kapitálu do ETF v prvních týdnech a měsících, kdy k samotnému schválení dojde.

Rozhodnutí o žádostech o ETF

Dne 10. ledna americká komise pro cenné papíry rozhodne o schválení nebo neschválení těchto žádostí ETF, mezi které patří i žádost největšího světového správce aktiv BlackRock, mající pod správou přes 8 bilionů USD.

Trh je tedy plný očekávání a dosavadní zprávy nasvědčovaly, že by ke schválení mělo dojít. Takové schválení ETF by krátkodobě mohlo vyústit v nárůst, ale i pokles ceny, protože je mnohými očekáváno. Dlouhodobě by však takovéto schválení mělo vést k nárůstu ceny bitcoinu a o výraznou změnu v přístupu k bitcoinu jako investičnímu nástroji. V očích investorů by se tak digitální aktiva stala opravdu rozeznávanou třídou aktiv.

Zatímco neschválení může způsobit pokles a pravděpodobně potvrdí výše zmíněný zelený scénář korekce. V horizontu následujícího roku však věříme, že i při zamítnutí žádostí v lednu je spuštění bitcoinového ETF nevyhnutelné.

Dubnové půlení nabídky nových bitcoinu

Půlení nabídky nově vytvořených bitcoinu (tzv. halving) je událost, která se v bitcoinové síti odehrává přibližně každé čtyři roky. Je to proces, při kterém se sníží množství nově vytvořeného bitcoinu, který se dostává do oběhu, na polovinu.

Toto snížení má za cíl kontrolovat inflaci a postupně snižovat množství nově generovaných bitcoinů. Tento proces bude pokračovat až do roku 2140, kdy bude dosaženo maximálního limitu 21 milionů bitcoinů v oběhu.

Jaké má půlení význam pro trh?

Ačkoliv se na historii nemůžeme v investování spoléhat, z minulých půlení nabídky, kterými si bitcoin prošel, lze vypozorovat, že zaznamenává růst hodnoty v roce před půlením, v roce, kdy k půlení dochází a v roce po něm.  

To je částečně způsobeno snížením nabídky nových bitcoinů na trhu, což, pokud zůstává poptávka stejná nebo se zvyšuje, může vést k růstu ceny. Halving totiž může vzbudit zájem o bitcoin především z řad nových poptávajících. Historické chování ceny lze vypozorovat z grafů níže:

Shrnutí a závěr

První polovina roku 2024 bude pro bitcoin zásadní. Potenciální schválení ETF spolu s nadcházejícím půlením (halvingem) bitcoinu vytváří situaci, která nám nedovolí se spolehnout na obvyklé tržní vzorce, protože jsou zásadně ovlivněny právě rozhodnutím o ETF. To znamená, že korekce (pokles ceny) před půlením může být v důsledku vlivu ETF méně výrazná, než je běžné (viz obrázek výše).

Přestože dlouhodobý trend bitcoinu ukazuje na býčí trh, přistupujme k nákupu bitcoinů s rozvahou a bez očekávání rychlého zhodnocení ke konkrétnímu termínu. V této fázi je strategie postupného průměrování nákupní ceny klíčem k úspěchu. To znamená rozdělení celkové investiční sumy a její postupné investování v průběhu času, což umožňuje vyrovnat výkyvy tržních cen.

Věříme, že tato strategie je rozumným řešením, jak obětovat část potenciálního výnosu výměnou za snížení rizika a tím dosáhnout stabilnějšího a udržitelnějšího zhodnocení vašich investic.

V Golden Gate jsme připraveni vám v této dynamické době poskytnout podporu, proto se neváhejte kdykoliv obrátit na svého osobního poradce. Více o našem Bitcoinovém účtu se můžete dozvědět zde.

Tento článek je součástí našeho magazínu

Přečíst magazín
Stručně o tomto vydání

Přečíst magazín

Přihlaste se na událost

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Další informace obdržíte do Vašeho emailu.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.
Odkaz na přílohu

Další články z této kategorie

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním potvrzujete, že jste se seznámil/a s pravidly pro zpracování osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

61 poboček se skutečnými odborníky

Od začátku Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a poradit se s našimi certifikovanými poradci. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy a bitcoin může opravdu každý.

Zobrazit pobočky

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

28 mld.+

korun jste
s námi již
investovali

71 827

spokojených klientů

13 let

chráníme vaše úspory

61

poboček po celé ČR