x
2.7.2024
1.2.2024

Jak pracovat s hardwarovou peněženkou Trezor

Kryptoměnové peněženky vám umožní uložit, odesílat a přijímat bitcoiny a další kryptoměny. Hardwarové peněženky patří mezi nejbezpečnější typy peněženek, protože jsou odolné vůči virům a hackům. Jedním z nejznámějších příkladů je peněženka Trezor od českého výrobce. V tomto článku si ukážeme, jak s ní pracovat.

Hardwarové peněženky Trezor vyrábí SatoshiLabs přední česká firma v oblasti kryptoměn. Hardwarová peněženka je nejdůvěryhodnější a nejbezpečnější způsob ukládání kryptoměn. K počítači se Trezor připojuje pomocí USB kabelu a je úplně izolovaný od internetu. Veškeré informace o transakci jsou zobrazovány na displeji a jejich potvrzování provádí ručně pouze sám uživatel, tím chrání vaše kryptoměny před útoky z online prostředí hackerů.

Trezory se ovládají hlavně přes oficiální počítačový program Trezor Suite. Trezor Suite si můžete stáhnout jako samostatný program pro Windows, Linux nebo macOS. K dispozici je ale i webová verze, kterou spustíte v klasickém internetovém prohlížeči. Peněženku lze ovládat také přes chytré telefony s Androidem, v takovém případě je potřeba dokoupit kompatibilní kabel nebo adaptér ke kabelu k připojení.

Pozor!

Pozor na hardwarové peněženky zakoupené u neoficiálních prodejců nebo z druhé ruky. Peněženky mohou mít upravený firmware nebo se může jednat o padělek. Nová peněženka musí dorazit v neporušeném obalu s ochrannou nálepkou přes USB port a bez firmwaru. K instalaci samotné dojde po prvním připojení.

Modely Trezorů

Trezor Model One

Trezor One je první hardwarová peněženka svého druhu a dodnes patří mezi ty nejprodávanější.

Je vyrobená z nárazuvzdorné směsi plastů a vybavená procesorem Cortex M3, OLED displejem 128x64 a dvěma mechanickými tlačítky na ovládání.

Trezor Vám vytvoří jednu peněženku pro každou kryptoměnu a v aplikaci si následně můžete přidat až 10 pod-peněženek ke každé jednotlivé kryptoměně.

Dále si můžete přidat skryté peněženky pomocí funkce passphrase, o tom naleznete více informací níže.

Trezor Model T

Trezor T je prémiová peněženka, jejíž hlavní rozdíl oproti základnímu modelu One je barevný dotykový LED displej 240x240, který přináší spolu s praktičtějším ovládáním i vyšší bezpečnost, například při zadávání přístupového pinu.

Je vybavený procesorem Cortex M4.

Trezor T Vám po vzoru předchozího modelu vytvoří jednu peněženku pro každou kryptoměnu.

V aplikaci pak můžete přidat až 10 pod-peněženek ke každé kryptoměně nebo skryté peněženky pomocí funkce passphrase. Naopak oproti předchozímu modelu umožňuje zálohu pomocí MicroSD karty a zálohování pomocí sdíleného seedu, neboli Shamir backup. Více informací najdete níže.

Trezor Safe 3

Trezor Safe 3 je nástupce modelu One. Je to naše doporučená volba pro běžné uživatele.

Zaujme především skvělým poměrem cena/výkon a elegantnějším designem.

Nabízí OLED displej o velikosti 128x64 spolu s dvěma mechanickými tlačítky na ovládání. Rozdílem oproti modelu One je výkonnější procesor Cortex M4 a zadní deska z hliníku.

Po vzoru modelu T disponuje sekundární ochranou pomocí MicroSD karty, přidáním až 10 pod-peněženek ke každé kryptoměně nebo skryté peněženky pomocí funkce passphrase a zálohováním pomocí sdíleného seedu, neboli Shamir backup.

Novinkou je bezpečnostní čip s certifikací EAL6+, který chrání váš PIN před různými formami fyzických útoků.

Více informací najdete zde.

Zálohování a obnovení Trezoru

Každá kryptoměnová peněženka svou adresu (podobné číslu bankovního účtu) a heslo (tzv. seed), které je tím nejdůležitějším, co ve světě kryptoměn můžete mít. Když jej máte, máte přístup ke kryptoměnám, když jej ztratíte, tak o kryptoměny přijdete. Je tedy nutné jej bezepčně uschovat. Tyto údaje jsou náhodně generované při vytvoření peněženky, například při prvním použití Trezoru.

Když chcete od někoho obdržet kryptoměnu, dáte mu adresu své peněženky, buď textově, jako když zkopírujete číslo svého bankovního účtu, nebo jako QR kód.

Kryptoměnové peněženky slouží k bezpečnému uchovávání hesla a odesílání transakcí, což usnadňuje správu kryptoměn.

Pozor!

Při aktivaci Trezoru nastavte bezpečný PIN a pečlivě si zálohujte unikátní heslo (seed) - sled 12 až 24 anglických slov. Zálohujte si toto heslo na papír a uchovejte ho na alespoň dvou různých místech. Seed vám umožní obnovit vaši peněženku a kryptoměnu v případě, že zapomenete PIN, ztratíte zařízení nebo dojde k jeho poruše.

Tip

Heslo (seed) generované modelem One mají 24 slov, zatímco novější pouze 12 slov. Důvody jsou ryze praktické, méně slov se lépe pamatuje, rychleji je opíšete a tím i snižujete riziko chyby. Na bezpečnost peněženky nemá kratší seed zásadní vliv.

Heslo (seed) si uschovejte alespoň na dvou, zeměpisně oddělených místech, nikdy jej neopisujte do telefonu, ani do počítače.

Vystavujete se riziku, že v případě napadení zařízení útočníkem se seed dostane do cizích rukou. Seed si napište na papír, který následně bezpečně skryjte, ideálně na jiném místě, než samotný Trezor. Pokud chcete eliminovat i riziko fyzického poškození papíru, řada firem vyrábí různé koncepty na uložení seedu, odolné proti různým vlivům. Příkladem může být opět značka Trezor a jejich Keep metal.

Pokročilé nastavení Trezoru:

Sdílený seed (Shamire backup)

Sdílený seed má oproti standardnímu seedu (Seed backup) řadu výhod a možných využití. Princip sdíleného seedu je snadný. Trezor na místo jednoho seedu vygeneruje více seedů a uživatel zvolí, kolik z nich bude potřeba k obnovení peněženky. Jednotlivé části pak může uložit na různá místa nebo svěřit různým lidem. Podrobné informace o funkce najdete zde.

Jedno z možných využití je opatření proti poškození nebo odcizení seedu. Uživatel si například vytvoří čtyři seedy, které schová na různá místa, přičemž podmínkou k obnovení peněženky na novém trezoru bude zadání dvou z nich. Může si tak “dovolit” o dva seedy přijít. Jiné využití sdíleného seedu může být například zajištění své pozůstalosti v případě úmrtí. Uživatel si vytvoří tři seedy, které svěří svým dvěma nejbližším a notáři, formou poslední vůle. Podmínkou pro obnovení peněženky bude zadání všech tří seedů. Uživatel tak bude mít jistotu, že ani po jeho smrti žádná ze tří stran sama od sebe a bez vědomí ostatních, nebude moci peněženku obnovit.

Passphrase

Passphrase je dodatečné heslo, které si můžete nastavit ke své kryptoměnové peněžence pro zvýšení bezpečnosti. Funguje podobně jako druhá vrstva ochrany. Trezor si jej nebude pamatovat a budete ho muset vždy při používání zadávat.

Když máte peněženku, která používá passphrase, musíte kromě běžného hesla (seed) zadat ještě toto dodatečné heslo, abyste získali přístup ke své kryptoměně. I kdyby někdo zjistil váš seed, bez passphrase se do vaší peněženky nedostane.

Passphrase si můžete zvolit sami a měla by být snadno zapamatovatelná pro vás, ale těžko uhodnutelná pro ostatní.

Pro následné disponování se skrytou peněženkou stačí uživateli zadat vedle přihlašovacího pinu dodatečné slovo. V případě obnovení peněženky je potřeba dodatečné slovo přidat na konec seedu. Využití funkce Passphrase je opět celá řada. Nejčastější důvod je přirozeně zvýšení zabezpečení uložené kryptoměny. Jedná se také o jednoduchou cestu, jak jeden Trezor může využívat celá rodina. V rámci jedné peněženky bude rodina sdílet přístupový pin do Trezoru, seed peněženky, ale dodatečné slovo, nebo chcete-li heslo, ke skryté peněžence, bude mít každý své vlastní.

Tento článek je součástí našeho magazínu

Přečíst magazín
Stručně o tomto vydání

Přečíst magazín

Přihlaste se na událost

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Další informace obdržíte do Vašeho emailu.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.
Odkaz na přílohu

Další články z této kategorie

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním potvrzujete, že jste se seznámil/a s pravidly pro zpracování osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

61 poboček se skutečnými odborníky

Od začátku Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a poradit se s našimi certifikovanými poradci. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy a bitcoin může opravdu každý.

Zobrazit pobočky

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

28 mld.+

korun jste
s námi již
investovali

71 827

spokojených klientů

13 let

chráníme vaše úspory

61

poboček po celé ČR