x
11.4.2024
19.3.2024

Naše predikce se naplňují

Bilanční rozhovor s předsedou představenstva Liborem Brůnou a členem představenstva Tomášem Míčou. Společně shrneme uplynulý rok z pohledu naší společnosti a představíme plány na nadcházející období.

Jak byste stručně zhodnotili loňský rok v Golden Gate?

LB: Uplynulý rok byl podle mého velmi dobrý, i když nebyl rekordní, jak jsme byli poslední čtyři roky zvyklí. Došlo ke korekci a stabilizaci našeho odvětví a maloobchodní poptávka po fyzickém zlatě v celé západní Evropě propadla, někde i o 75 %. Je to běžný jev a trh to obvykle pročistí.

Kdybych to měl shrnout, tak do prvního čtvrtletí roku 2023 jsme vstoupili velmi dobře, jedním z důvodů byla březnová bankovní krize v Americe a Švýcarsku. V létě se jako obvykle zájem o investice propadl a v posledním čtvrtletí přišlo znovu oživení. Takže za mě to byl normální rok, který dopadl dobře a růstový trend pokračuje.

TM: Uplynulý rok 2023 byl rozhodně složitější než léta předchozí. Pohybovali jsme se v náročném prostředí, kde globální trh s drahými kovy klesal o desítky procent, čelili jsme významnému poklesu poptávky v rámci celého odvětví. Tento trend se samozřejmě projevil i na výkonnosti naší firmy; jako pozitivum však vnímám to, že pokles Golden Gate byl významně nižší, než byl průměr.

Trh, především v Německu, zápasí s velkým nárůstem výkupů drahých kovů. U nás však stále tržby mnohonásobně převyšují výkupy.

Nepřinesla stagnace trhu nějaká negativa?

LB: Podle toho, co vím, tak trh, především v Německu, zápasí s velkým nárůstem výkupů drahých kovů. U nás však stále tržby mnohonásobně převyšují výkupy. Přesto jsem rád za naši dobrou infrastrukturu, kdy můžeme výkupy provádět ihned a okamžitě posílat peníze na účet. Stává se nám, že chodí klienti, kteří nakoupili jinde a s výkupem neuspěli. Buď dostali extrémně nízkou cenu, nebo jim byl nabízen komisní prodej, anebo dokonce daná prodávající firma už neexistuje.

TM: Byť to období, i v kontextu rekordních růstů v minulých letech, nebylo jednoduché, nevnímám je a priori negativně. Je naprosto běžné, že se trhy vyvíjejí cyklicky, po období růstu přichází korekce. Naopak, je to příležitost pro očistu trhu, konsolidaci, dává prostor k vylepšování a rozvoji nových produktů a celkovému „nadechnutí se“ k dalšímu růstu.

Hrají mimořádné události na poptávku po fyzickém kovu větší roli než vývoj ceny na burze?

LB: Podle našich zkušeností během mimořádných situací –kterých jsme si, bohužel, v poslední době zažili hodně – zájem vždy naroste. Ať to byla pandemie, nebo invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2022 .Na druhou stranu jiné události jako energetická krize, zvýšení cen energií, nárůst úrokových sazeb, vysoká míra inflace, to vše působí na trh negativně.

TM: Jednoznačně. Stačí se koneckonců podívat na klíčové události, které se udály v uplynulých třech letech.

Tomáš Míča člen představenstva

Cena zlata se na konci minulého roku dotkla historických maxim, jaký to mělo vliv na poptávku?

LB: V průběhu roku proběhly na zlatě korekce, na které jsme naše klienty upozorňovali, a v době nárůstu ceny zlata jsme viděli zvýšený zájem, to je stejné každý rok. Zlato čelí kritice, že nenese výnos, když se ale podíváme na dlouhé časové řady, tak od roku 2000 zlato díky uvolněné měnové politice FED roste průměrně v dolarech o 8,5 % ročně. Akciový index S&P 500 roste o 7 % včetně dividend. Za poslední čtyři roky zlato narostlo o více než třetinu, to znamená, že pokrylo inflaci. Obzvlášť zajímavé byly poslední dva roky, kdy zlatov korunách přidalo 14 %, akcie se propadly o 4 %, a desetileté dluhopisy dokonce o 14 %, koruna posílila o 10 %. Zlato tak překonalo své přátele v portfoliu. Pokud naši klienti využívají našich upozornění na korekci a zasílají kromě pravidelných splátek i dobře nadčasové mimořádné splátky, tak je jejich výnos ještě vyšší.

Za poslední čtyři roky zlato narostlo o více než třetinu, to znamená, že pokrylo inflaci.

Je pravda, že podobný vývoj už dříve předpovídaly naše různé přednášky…

LB: Když se podíváme na naše vzdělávací aktivity z minulých let, musím říct, že všechny naše predikce se naplňují. Upozorňovali jsme, že úrokové sazby jsou uměle nízko a nastane jejich normalizace, že sazby u hypoték mohou vystoupat k pěti, šesti procentům… Na Vyšehradských fórech rezonovalo téma inflace už od roku 2018 nebo 2019.

TM: Je to tak. Golden Gate díky svému důrazu na osvětu a vzdělávání dlouhodobě upozorňovala na jevy a události, které aktuálně reálně prožíváme. Ať už svými predikcemi cenového vývoje komodit, kdy naše klienty upozorňujeme na nadcházející korekce cen, stejně tak prostřednictvím pravidelných seminářů, konferencí a přednášek Pavla Ryby, či skvělých aktualit v podání Marka Brávníka.

Jak na tom bylo stříbro?

LB: Stříbro je dlouhodobě podhodnocené, jak ukazují poměrové ukazatele. Často se také mluví o manipulaci velkých hráčů, kteří cenu uměle tlačí dolů. Stříbro je investice s dlouhodobým horizontem, protože musíme brát v potaz DPH. Výhodou stříbra je, že v těžkých dobách, kdy zlato výrazně rostlo, stříbro historicky rostlo ještě rychleji.

Libor Brůna předseda představenstva

A bitcoin?

LB: Bitcoin zažil dobrý rok, asi také zásluhou toho, že v roce 2022 zaznamenal velký propad. Jeho výhodou je, že je to další decentralizované aktivum mimo systém, dá se kdykoli jednoduše přenést po celém světě. Pokud by měli čtenáři zájem, tak doporučuji knihu Pavla Ryby a Rosti Plachého Proč bitcoin (ne)funguje jako peníze a proč jej tolik potřebujeme, která formou rozhovoru jednoduše vysvětluje základní principy této investice a vyvrací některé mýty o bitcoinu. Nevýhodou je jeho volatilita, ale to vyřeší nastavení trvalých příkazů a průměrování ceny. Je to velmi zajímavé téma pro mladou generaci, ale nejen pro ni. Jak ukazují naše data, zajímá se ale o něj i střední generace.

TM: Bitcoin se už před koncem roku 2022 odrazil od svého lokálního minima, po většinu roku 2023 pak byl v obecně rostoucím trendu. Podporu mu dodávaly třeba výhledy na letošní halving, zejména však pozitivní zprávy ohledně schvalovacího procesu a spouštění bitcoinových ETF, které posouvá adopci této klíčové kryptoměny do dalších rozměrů. Věřím, že pozitivní sentiment přetrvá a nás v bitcoinu čeká velmi zajímavé nadcházející období.

Co vás v uplynulém roce nejvíc potěšilo?

LB: Jsem rád, že i v dobách, kdy nerosteme tak rychle, jak jsme byli zvyklí, se potvrzuje, že jsme stabilní společnost. Panuje tu dobrá atmosféra, skvěle všichni spolupracujeme v rámci centrály i regionálních kanceláří. Jsem rád, že máme tolik poboček, je to důležitá součást naší strategie, jak být našim klientům blízko. V současnosti, kdy narůstají rizika v on-line prostoru a roste kyberkriminalita, je pro rozhovory o investicích osobní kontakt velmi důležitý. Dobrou zprávou pro české občany také je, že Česká národní banka (ČNB) ztrojnásobila své rezervy ve zlatě a má v plánu držet až 100 tun. Je to signál, že centrální banka věří zlatu.

TM: Jak jsem již zmiňoval v úvodu, rok 2023 pro nás nebyl jednoduchý. O to víc si cením toho, že jsme se dokázali semknout, napnout síly a společně čelit tomuto nepříznivému vývoji. A za to bych chtěl moc poděkovat všem, kteří na této společné práci participovali. Mám velkou radost z té skvělé party, která se na fungování naší společnosti podílí.

Dobrou zprávou pro české občany také je, že Česká národní banka (ČNB) ztrojnásobila své rezervy ve zlatě a má v plánu držet až 100 tun. Je to signál, že centrální banka věří zlatu.

Golden Gate už nějakou dobu avizuje, že svým klientům nabídne i další investiční aktiva. Můžete už o tom prozradit víc?

LB: Na konci roku 2021 jsme dali dohromady první podklady pro ČNB, aby bylo zahájeno licenční řízení. Koncem loňského roku jsme ze strany ČNB v tomto směru zaznamenali vyšší aktivitu a rychlejší reakce na naše doplňování informací a zdá se, že opravdu bychom letos mohli získat licenci na investiční společnost a investičního zprostředkovatele. To našim klientům přinese novou možnost s námi investovat do dalších aktiv a naplňovat vizi permanentního portfolia a cyklů bohatství.

Naše oddělení IT, financí, zákaznické podpory se už na vše intenzivně připravují. Tím hlavním produktem, který chceme letos představit, je permanentní portfolio. Dokonce nám vyjde také překlad knihy Harryho Brownea Permanentní portfolio, kterou nabídneme i našim klientům.

TM: Věřím, že po téměř dvou letech náročného licenčního řízení u centrální banky jsme již na dohled licence pro naši investiční společnost a spuštění vlastních investičních fondů. Při startu máme v plánu spustit dva retailové fondy pro širokou veřejnost. První bude základním fondem doslova „pro každého“ vycházejícím z prověřené investiční strategie permanentního portfolia dle myšlenky Harryho Brownea. Druhý pak bude určen konzervativním klientům jakožto alternativa k peněžním a dluhopisovým fondům. Nabídku retailových fondů pak v úvodní fázi doplní fond kvalifikovaných investorů pro movitější klienty vycházející taktéž z myšlenky permanentního portfolia obohacené o další nástroje a techniky v duchu strategií našeho portfolio manažera Štěpána Pírka.

Tomáš Míča a Libor Brůna

Jak moc obtížený je tento rozjezd?

LB: Už jsme toho za poslední roky zažili tolik, že věřím, že zvládneme cokoli (směje se). Samozřejmě, že s implementací nových investičních produktů je hodně práce a je to otázka několika měsíců.

TM: Získáním licence ten proces samozřejmě nekončí, ale naopak vše začíná. Rozjezd každého nového projektu či produktu je bezpochyby obtížný po všech stránkách; v tomto případě se komplexita celého procesu ještě zvyšuje kvůli specifičnosti složitého regulovaného odvětví. Na tom, aby vše perfektně fungovalo, jak má, však již řadu měsíců intenzivně pracujeme; věřím tedy, že implementace bude úspěšná a klienti budou maximálně spokojeni.

Na co nového se tento rok těšíte?

LB: Kromě nových produktů se těším na to, co udělá cena zlata v prostředí klesajících úrokových sazeb. Když se podíváme na dlouhodobější časové řady, tak v roce 2001 FED začal snižovat úrokové sazby – zlato vystřelilo vzhůru, když přišla hypoteční krize a krize likvidity v roce 2008, FED to zachraňoval snížením sazeb, zlato opět vyletělo. Stejně tak v roce 2020. Nyní jsme ve fázi, kdy úrokové sazby přestaly růst a začne jejich pokles. Fundament zní jasně: zlato ještě neřeklo své poslední slovo.

TM: Určitě právě na uvedení nových produktů, o kterých jsme se bavili výše. Tím konečně dojde k naplnění širší vize Golden Gate a umožní našim klientů diverzifikaci v duchu permanentního portfolia a cyklů bohatství „pod jednou střechou“. Stejně tak ale i na to, co nám v roce 2024 předvedou zlato a stříbro, ale také bitcoin.

Když se podíváme na naše vzdělávací aktivity z minulých let, musím říct, že všechny naše predikce se naplňují.

A v osobním životě?

LB: Těším se na sportovní události, kterých bude letos plno. Mistrovství světa v hokeji, biatlonové závody u nás v Česku, mistrovství Evropy ve fotbale nebo olympiáda. Je toho hodně (směje se).

TM: S rodinou žijeme poměrně aktivně a dynamicky, takže se těším z každého nového dne a aktivit, které nám přinese. Tím, že nás nejvíce baví cestování a poznávání nových míst, těším se na to, kam nás letos vítr zavane! Určitě ve výčtu nebudou chybět horské výstupy, cyklistické výlety a samozřejmě dobré víno (směje se).

Libor Brůna a Tomáš Míča

Bez čeho byste se naopak letos obešli?

LB: Je mi líto, že nám letos skončí naše krásná série České hory, zbývají nám představit poslední dvě mince. Tím se završí naše tour po českých horách, kterou mám velmi rád. Se svými kolegy a přáteli se sejdeme a pokřtíme minci, je to vždy úžasná událost. Přemýšlíme ale už o dalších tématech a motivech nové série. V této souvislosti mě napadá, že máme letos také nejsilnější lunární znamení, rok Draka. Od mincovny nám přišlo upozornění, že zlaté, stříbrné i platinové jednouncové investiční mince jsou u nich vyprodány, v kvalitě bullion i proof. Doporučuji proto všem doplnit portfolio o tyto mince, dokud u obchodníků ještě jsou.

Jaký je hlavní důvod, proč vás baví chodit do práce?

LB: Protože dovážíme ze zahraničí zlato do České republiky. Každá země v minulosti vždy bohatla více, když zlato dovážela, než v opačném případě. Baví mě také to, že naše společnost není postavena jen na obchodu, ale i na vzdělávání. Na něj klademe velký důraz. Edukujeme nejen naše spolupracovníky, ale i veřejnost. Vydáváme knihy, tento časopis, pořádáme přednášky a konferenci Vyšehradské fórum, která byla letos opět úspěšná. Informace, které takto předáváme, a predikce, které tam zazní, se v průběhu času vždy potvrdily.

TM: Na prvním místě je to určitě spolupráce se skvělou partou lidí na tom, abychom našim klientům poskytli co nejlepší, ale hlavně smysluplný produkt. Dále pak to, že se veškeré aktivity snažíme dělat s přesahem, ať už v oblasti vzdělávání nebo konkrétní finanční pomocí a příspěvků tam, kde je to potřeba.

Přihlaste se na událost

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Další informace obdržíte do Vašeho emailu.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.
Odkaz na přílohu

Další články z této kategorie

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

60 poboček se skutečnými odborníky

Od začátku Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a poradit se s našimi certifikovanými poradci. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy a bitcoin může opravdu každý.

Zobrazit pobočky

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

238+

tun prodaných drahých kovů

70 097

spokojených klientů

13 let

chráníme vaše úspory

60

poboček po celé ČR