x
4.6.2024
30.5.2024

Trendy na trhu se zlatem v prvním čtvrtletí roku 2024

„Rok 2024 má potenciál přinést vyšší nárůst ceny zlata, než jsme očekávali,“ uvádí Světová rada pro zlato (WGC) ve svém dokumentu, jenž shrnuje první letošní kvartál na světovém trhu se zlatem. Poptávku táhnou vzhůru centrální banky a investoři, kteří nakupují slitky a mince.

Článek si můžete poslechnout také v audioverzi.

Na začátku dubna se cena zlata vyšplhala k historickým maximům, když dosáhla více než 2 430 dolarů za troyskou unci. Korekce ceny, která poté přišla, je dle WGC znakem zdravého vývoje a impulzem pro další nákupy a býčí trh.

WGC sleduje zájem o zlato ve všech odvětvích, včetně investic do burzovně obchodovatelných produktů (tzv. papírového zlata), i poptávku ze strany průmyslu a šperkařství, které je důležitým segmentem obchodu se zlatem. Zájem o zlaté šperky poklesl v daném období meziročně o 2 % na 479 tun, což je podle Světové rady vzhledem k bezprecedentní ceně zlata velmi dobrý výsledek, je to totiž stále 3 % nad průměrem za posledních pět let.

Nás však zajímají zejména trendy v oblasti investic. Zde jediný pokles zaznamenala poptávka po ETF (Exchange-Traded Funds). Řada institucí, které nechtěly investovat do dluhopisů s negativními výnosy, přešla před pár lety na investice do zlata. „Nyní však vidíme, že některé z těchto peněz se vracejí zpět do dluhopisů s pozitivními výnosy. Tento přesun může být ale složitý, pokud se sníží úrokové sazby,“ uvádí WGC s tím, že očekává obrat v tomto trendu. Držba globálních zlatých ETF klesla v prvním čtvrtletí o 114 tun, což znamená odliv 6 mld. USD.

Zajímavým fenoménem se staly obchody v režimu OTC (Over-the-Counter; termín se používá k popisu obchodů s cennými papíry pro nákupy na mimoburzovním trhu), jež v uvedeném období dosáhly objemu 136 tun. Konkrétně přiřadit tyto transakce je však obtížné kvůli jejich neprůhlednosti.

Celosvětové investice do zlatých slitků a mincí, které bývají doménou drobných investorů, dosáhly objemu 312 tun, znamená to meziroční nárůst o 3 % a o 17 % nad pětiletý průměr. Došlo však ke změně chování investorů. Ti západní byli historicky přitahováni rostoucí cenou a měli obvykle tendenci nakupovat během býčího trhu, zatímco na východě (myšleny zejména Indie a Čína) tradičně vyčkávají na pokles ceny. V posledním čtvrtletí se tyto role obrátily: investiční poptávka v Asii a na Středním východě vykázala značný růst, naproti tomu investoři ve Spojených státech amerických a Evropě zvolili odlišný přístup. Přestože investiční poptávka po fyzickém kovu zůstala zdravá, velká řada lidí vybírala své zisky a odprodávala své slitky a mince zpět.

Nejvíce vyskočila poptávka v Číně, lidé nakoupili 110 tun zlata, což je nárůst o 68 % oproti stejnému období v roce 2023. WGC to vysvětluje mimo jiné nástupem roku Draka a obrovským zájmem o mince a slitky s touto tematikou. Nejsilnější první čtvrtletí od roku 2014 zažila Indie, kde prodeje narostly o 19 % na 41 tun. Poptávka dále rostla v Turecku a na Blízkém východě.

Americké a evropské investiční trhy zaznamenaly mírný pokles nákupu nových zlatých slitků a mincí, současně ale došlo k prudkému nárůstu zpětného prodeje. WGC si meziroční pokles o 44 % na 18 tun vysvětluje velmi úspěšným prvním čtvrtletím v roce 2023, které bylos objemem 33 tun rekordním.

Největšími nákupčími byly jako už tradičně centrální banky, které vytvořily nový rekord za první čtvrtletí, když nakoupily 290 tun zlata. Lídry byly Turecko, Čína, Indie, Kazachstán a pátá v pořadí se s téměř pěti tunami umístila Česká republika.

Právě stabilně vysoká poptávka centrálních bank a retailových investorů přináší dle Světové rady pro zlato další prostor pro nárůst ceny zlata v letošním roce.

Přihlaste se na událost

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Další informace obdržíte do Vašeho emailu.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.
Odkaz na přílohu

Další články z této kategorie

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním potvrzujete, že jste se seznámil/a s pravidly pro zpracování osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

59 poboček se skutečnými odborníky

Od začátku Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a poradit se s našimi certifikovanými poradci. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy a bitcoin může opravdu každý.

Zobrazit pobočky

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

238+

tun prodaných drahých kovů

71 056

spokojených klientů

13 let

chráníme vaše úspory

59

poboček po celé ČR