x
1.12.2023
28.11.2023

Ohlédnutí za Vyšehradským fórem 2023

Jedenáctý ročník největší investiční konference v Česku opět přinesl aktuální i nadčasová ekonomická témata.

Hlavní manažer investičního fondu Bohemian Empire Štěpán Pírko uvedl, že globální ekonomika se za posledních deset let výrazně posunula od liberalismu k větším státním zásahům ze strany vlád i centrálních bank. Podíl na tom mají protekcionistické a populistické vlády, tisk peněz, demografické proměny nebo příchod válek, řekl na investiční konferenci Vyšehradské fórum.

„V druhém desetiletí nového století jsme byli v celosvětovém měřítku svědky měnové expanze, šíření globalizace, demokracie, míru a deflace, investoři sázeli na akcie a dluhopisy. O dekádu později, ve dvacátých letech, čelíme rozpočtové expanzi, šíření protekcionismu, autokracie, válek a inflace. Investoři sází více na hotovost a komodity,“ uvedl Pírko.

 Z demografických modelů podle něj vyplývá, že se o budoucí penzisty stát nedokáže dostatečně postarat. Po celou produktivní část života by proto měli pravidelně investovat. „Když investor uloží například do diverzifikovaných investičních fondů 3 000 Kč měsíčně s ročním navýšením o 2 % s průměrným výnosem 9 %, za 40 let tak vybuduje díky složenému úročení portfolio o hodnotě téměř 15 milionů korun,“ řekl.

 

Investujme do sebe sama

Druhý řečník Pavel Ryba, hlavní analytik Golden Gate, se věnoval nejdůležitější investici, kterou každý můžeme udělat. Tou je investice do sebe sama. Díky tomu v rostoucí konkurenci na trhu práce lépe obstojíme a budeme schopni navyšovat své příjmy. Ty bychom měli diverzifikovaně investovat, a tvořit si tak investiční portfolio, které nás zajistí na penzi.

„Státní dluh není dlouhodobě udržitelný, vlády začaly tvořit gigantické deficity, které bude těžké dostat pod kontrolu a přiblížit se vyrovnaným státním rozpočtům. Deglobalizace a dlouhodobě drahé energie způsobené překotným přechodem k obnovitelným zdrojům vedou ke ztrátě konkurenceschopnosti Česka i celé Evropy proti USA nebo Asii,“ míní Ryba.

Vlády a lidé by si ale měli podle něj uvědomit, že nejcennější aktivum je schopnost jednotlivce vydělávat peníze a nejlepší investice je do profesního rozvoje člověka, nikoli pumpování peněz do ekonomiky. „První peníze by měli lidé investovat do sebe, čímž zvýší své kompetence a tím i příjmy, díky kterým si mohou vybudovat svá investiční portfolia a doživotně z nich profitovat,“ dodal.

Přibližně 80 % ceny člověka na trhu práce představuje podle Ryby schopnost vydělávat peníze, úspěšní si to uvědomují a tuto schopnost rozvíjejí. „Největší prostor mají v roli podnikatelů, kdy se snaží využívat rozvoje svých schopností, dovedností a práce ve svůj prospěch, a ne ve prospěch pro svého zaměstnavatele,“ podotkl.

 

Na závěr konference proběhla diskuze přednášejících a oba odpovídali na dotazy diváků. Odpovědi na nezodpovězené dotazy si budete moci přečíst v příštím čísle.

Přihlaste se na událost

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Další informace obdržíte do Vašeho emailu.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.
Odkaz na přílohu

Další články z této kategorie

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním potvrzujete, že jste se seznámil/a s pravidly pro zpracování osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

59 poboček se skutečnými odborníky

Od začátku Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a poradit se s našimi certifikovanými poradci. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy a bitcoin může opravdu každý.

Zobrazit pobočky

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

238+

tun prodaných drahých kovů

71 023

spokojených klientů

13 let

chráníme vaše úspory

59

poboček po celé ČR