x
10.6.2024
10.6.2024

Pavel Ryba: Je správná doba zlato nakupovat, ne prodávat

S naším hlavním analytikem Pavlem Rybou jsme si povídali o současných trendech na trhu se zlatem v Česku i ve světě. Vysvětluje, proč je ten správný čas pro zlato, přestože jeho cena nedávno pokořila historická maxima. Doporučuje inspirovat se velkými zkušenými investory včetně centrálních bank, kteří v posledních měsících ve zlatě stále navyšují své pozice.

Článek si můžete poslechnout také v audioverzi.

Zlato nedávno překročilo svá maxima, někteří lidé mají proto pocit, že už je pozdě začít do zlata investovat. Co ty na to?

To, že nějaké aktivum překonalo historická maxima, nutně neznamená, že je pozdě do něj investovat nebo že už bude jenom klesat. Pokud jsou pro růst daného aktiva fundamentální důvody, zejména dlouhodobé, tak překonání historických maxim je teprve startem pro nový býčí, tedy rostoucí trendy a často dochází k významným nárůstům. Většinou jsou to desítky procent od nově dosažených maxim, někdy budoucí vrchol leží i o stovky procent výše než předchozí maximum.

Máš nějaký konkrétní příklad?

Moc dobře si vybavuji dosažení historických maxim na zlatě na úrovni 1 000 USD za unci ,jak média byla plná toho, že jde o psychologickou hranici, že nikdy nestálo přes 1 000 USD a že je na něm bublina. To bylo v roce 2008. Po korekci ceny při odražení od tohoto maxima stálo zlato na jaře v roce 2009 znovu 1000 USD. A opět stejně negativní články. Ale fundamentální důvody pro růst bylyo pravdu silné a nakonec během dvou let dokázalo zlato svoji cenu zdvojnásobit na více než 1 900 USD. Dnes jsme v podobné situaci. Cena zlata trochu povyrostla, je na novém historickém maximu, ale fundamentální důvody, nyní snad opravdu všechny, hovoří pro to, že jsme teprve na počátku nového býčího trendu a cena zlata může v horizontu několika let více než zdvojnásobit svoji cenu. U stříbra je potenciál ještě větší. Takže není rozhodně pozdě do tohoto trhu vstoupit. Vrchol ceny nějakého aktiva, tvorba případné bubliny znamená, že růst jeho ceny často vzroste během jednoho roku i o více než 100 %. Například v roce 1979 cena zlata, než dosáhla svého vrcholu v tehdejším býčím trhu, vzrostla za jediný rok o 126 %! To se s letošním nárůstem o necelých 15 % nemůže srovnávat. Zlato opravdu teprve začíná svůj růst.

Jedním z důvodů, proč cena zlata roste, je očekávání trhů, že USA sníží úrokové sazby. Myslíš si, že k tomu FED v červnu opravdu přistoupí? A bude to mít výraznější vliv na cenu zlata, pokud už je nyní v ceně případný růst započítán?

Zlatu přeje již jen to, že FED přestal zvyšovat sazby – vidíme, jaký vliv to mělo na cenu zlata od druhé poloviny minulého roku, když pouze přestal sazby zvyšovat. Je jisté, že k snížení sazeb dojde. Podle posledních makrodat z USA vidíme, že inflace je poměrně silná a FED bude snižovat sazby pomaleji, než se předpokládalo, a začne se snižováním později. V červnu to považuji za nepravděpodobné. Umím si představit, že poprvé sníží sazby v září nebo ještě na svém pozdějším zasedání. Na druhou stranu o to déle je potom bude snižovat a o to delší rostoucí cyklus na ceně zlata nás čeká. I když FED mírně posouvá start procesu snižování sazeb, na ceně zlata se to moc neprojevuje. Posilném růstu ceny z počátku tohoto roku je korekce zatím velmi mírná a spíše je ve znamení obchodníků, kteří vybírají své zisky. Není to rozhodně změna trendu.

Zlatu přeje již jen to, že FED přestal zvyšovat sazby – vidíme, jaký vliv to mělo na cenu zlata od druhé poloviny minulého roku, když pouze přestal sazby zvyšovat.

Jsou úrokové sazby hlavním faktorem, který ovlivňuje cenu zlata, nebo jsou i důležitější vlivy?

Úrokové míry mají významný vliv na cenu zlata. Velmi mě potěšilo, jak zlato dokázalo růst i přes velmi vysoké úrokové sazby ze strany FED. To svědčí o ohromné síle kovu a chuti dále zhodnocovat. Růst ceny může být, až se zahájí proces snižování sazeb, opravdu velmi, ale velmi silný. Jinak zlato reaguje i na geopolitická rizika. A ty se nám v našem světě kumulují – Rusko, Čína, Blízký východ apod. Zatím spíše narůstají a budou dále narůstat. A potom americký dolar zažívá útok na svoji pozici rezervní měny, zejména země BRICS jej opouštějí, a jeho význam bude dále slábnout. Máme potíže s dluhy a jejich udržitelností, demografický vývoj není uspokojivý a proces deglobalizace a dekarbonizace rovněž dlouhodobě povede k vyšší inflaci, než jakou jsme měli posledních 30 let. To jsou vše věci, které pozitivně ovlivňují cenu zlata. Jsou to ony fundamenty, které mohou vést k tomu, že v jednotkách let může být cena zlata klidně dvojnásobná.

Pusťte si sestřih webináře s Pavlem Rybou a se Štěpánem Pírkem, ekonomem a analytikem na téma: Znamená dosažení ATH konec nebo začátek býčího trendu?

Lidé občas kritizují fyzické zlato, protože je na něm oproti burzovní ceně marže. Na druhou stranu lidé, kteří u nás zlato před pár lety nakoupili, nyní mohou počítat zisky ve vyšších desítkách procent podle toho, kdy nakoupili. Co na tento argument říkáš?

Myslím si, že kritika není namístě. Za fyzické zlato je třeba si něco připlatit, proto že je zkrátka fyzické. Je s ním spojeno mnoho procesů a úkonů – výroba, doprava, pojištění, distribuční náklady, marže obchodníka, který tyto procesy s mnoha riziky nemůže dělat za nulu, apod. Na druhou stranu je s fyzickým zlatem v nejběžnějších slitcích spojena přirážka nad burzou (nikoli zisk obchodníka) v jednotkách procent. A to je něco, co zlato umí překonat klidně za jeden nebo dva měsíce, jak jsme viděli v letošním roce. Při dlouhodobé držbě fyzického zlata jsou dokonce kumulativně celkové náklady nižší než například v papírovém zlatě formou nějakého ETF, kdy roční poplatky jsou v rozmezí 0,5 až 1 %, což za 10–15let držby přesahuje náklady na fyzickém zlatě. U papírového zlata máte riziko protistrany, u fyzického si opravdu pořizujete bezpečí a jistotu. Jinak jsem velmi rád, že klienti, kteří s námi investovali před několika lety a více, jsou často přes 50 % v zisku i po odečtení rozdílu mezi nákupní a výkupní cenou. Z toho mám velkou radost.

Pavel Ryba, hlavn analytik a zakladatel naší společnosti Golden Gate

Jsem velmi rád, že klienti, kteří s námi investovali před několika lety a více, jsou často přes 50 % v zisku i po odečtení rozdílu mezi nákupní a výkupní cenou.

Vím, že nemáš křišťálovou kouli, a Harry Browne před takovými lidmi dokonce varuje, ale jak vidíš cenu zlata na konci letošního roku a za pět let?

K tomuto se nerad vyjadřuji, protože opravdu křišťálovou kouli nemám. Na konci roku by mě však nepřekvapila cena zlata okolo 2 500 USD a v horizontu do pěti let si umím představit cenu zlata dvojnásobnou od dnešních hodnot, tedy mezi 4 000 až 5 000 USD. A není to jen můj názor, ale nemalé množství analytiků si uvědomuje, že zlato vstupuje do nového býčího cyklu podepřeno neskutečně silnými fundamenty, a analýz na to, že zlato v tomto cyklu překoná 4 000 USD, je nebývale mnoho.

Podle Světové rady pro zlato stoupla světová poptávka po fyzickém kovu meziročně o 3%, ale lze vidět rozdíl mezi západním trhem, kde lidé spíše vybírají zisky, a východním trhem jako Indie a hlavně Čína, kde lidé více nakupují. Na kterou světovou stranu se nyní přiklánějí Češi?

Pokud byl v posledních letech zaznamenán pokles poptávky, pak ze strany drobných investorů, a to zejména v Evropě. Tito lidé nejsou profesionálními investory, neudrželi nervy, zlato se zisky na úrovni desítek procent prodali a své zisky zamkli. Jenom proto vzrostla poptávka po zlatě pouze o 3 %. Ale ze strany centrálních bank, fondů a velkých investorů narostla poptávka opravdu významně, v některých segmentech i o desítky procent. Je velká škoda, že drobní investoři své zisky zamykají, a přijdou tak o budoucí výnosy, které sklidí velcí hráči. Nyní je opravdu doba zlato kumulovat, držet a přikupovat. Ne prodávat. Vše hovoří pro start významného býčího trhu. Extrémní poptávka po zlatě je ze strany Číny, Indie a dalších podobných regionů. Zbavují se dolaru a své bohatství tito lidé zamykají mimo jiné do zlata. Celosvětovou situaci ve světě velkých financí a geopolitická rizika čtou mnohem lépe než například Evropa, kde i po vypuknutí války na Ukrajině vedeme pořád relativně spokojené a bezstarostné životy při velmi vysoké životní úrovni.

Ze strany centrálních bank, fondů a velkých investorů narostla poptávka opravdu významně, v některých segmentech i o desítky procent.

Stejná instituce uvedla, že investice do zlatých ETF klesly během letošního prvního čtvrtletí o 113 tun. Jak si vysvětluješ, že k tomu dochází v době rostoucích cen a rostoucí poptávky po fyzickém kovu?

Je to nejspíše dočasný jev, kdy po velmi silném přílivu zlata do těchto fondů v druhé polovině loňského roku někteří investoři své zisky zamykali. Přece jen do ETF fondů investují také drobní investoři a mnozí si prostě neumějí představit, že by zlato mohlo během několika let stát přes 4 000 USD, a vybírají své zisky, kterých na zlatě v posledním období dosáhli. Část peněz z těchto fondů také odtéká do nově schválených fondů na bitcoin, což se dalo předpokládat.

Kdo naopak nakupuje ve velkém, jsou centrální banky včetně té naší. Jaké jsou jejich hlavní motivace?

Centrální banky se na zlato v posledních dvou letech doslova vrhly a masivně jej nakupují. Motivy jsou jednoznačné. Diverzifikovat své devizové rezervy a mít v portfoliu aktivum, které bude zhodnocovat, když vzrostou geopolitická rizika, dostaví se potíže s udržitelností amerického dluhu a bude oslabovat role USD ve světovém finančním systému. Také si centrální banky uvědomují, že zvýšená inflace s námi bude velmi pravděpodobně po delší období, a to zlatu velmi prospívá. Přistupují k tomu velmi pragmaticky a diverzifikují, dobře investují.

Centrální banky se na zlato v posledních dvou letech doslova vrhly a masivně jej nakupují.

Jak je na tom momentálně stříbro a trh s fyzickým stříbrem? Už dlouho se očekává jeho výrazný růst. Jak dlouho nebo na jakou událost si budeme muset počkat?

Stříbro následuje zlato v poslední rostoucí fázi a vypadá to, že také vstupuje do svého býčího trhu. V lednu stála unce stříbra lehce přes 23 USD a v dubnu téměř 30 USD. Nyní jeho cena spolu se zlatem mírně koriguje. Nárůst o necelých 30 % za čtyři měsíce mi opravdu nepřijde málo. Je velmi důležité, aby stříbro překonalo 30 USD a začalo tvořit nové obchodní pásmo. Pak má otevřenou cestu k 50 USD. To vše se může odehrát velmi rychle. V letech 2010 a 2011 během pouhých osmi měsíců cena stříbra vzrostla z 20 USD až na 50 USD. Trh se stříbrem umí být velmi dynamický a myslím si, že je dobře, abychom na toto období byli připraveni a stříbro bylo již nyní součástí našeho portfolia.

Stříbro následuje zlato v poslední rostoucí fázi a vypadá to, že také vstupuje do svého býčího trhu. V lednu stála unce stříbra lehce přes 23 USD a v dubnu téměř 30 USD.

Golden Gate oslavila nedávno 13 let od svého vzniku. Vnímáš u lidí posun v chápání investic do zlata a stříbra?

Za těch 13let vnímám to, že lidé jsou profesionálnější. Vzdělanější. Také opatrnější. Nyní se nacházíme v těžší fázi, protože velká část našich klientů je na drahých kovech v zisku a vyčkávají, zda dojde k nové rostoucí fázi na drahých kovech, anebo ne. Chápu, že pokud s námi někdo nakupoval zlato při 1 200 nebo 1 500 USD, tak má pocit, že za 2 300 USD je to již „drahé“, a vyčkává nebo uvažuje o tom, že zisky zamkne. Ale vše nasvědčuje tomu, že nejlepší doba je před námi, a moc bych si přál, aby této doby využili a drahé kovy dále přikupovali. Velká část budoucích klientů Golden Gate jsou ti, kteří s námi ještě neinvestovali, a naše dlouhodobé výsledky a přístupy jsou pro tyto klienty velmi dobrou zárukou toho, že spojí své investice s nejlepší společností na trhu.

Také jsme v dubnu došli k milníku 70 tisíc spokojených klientů. Jaký je to pocit, že se vám s Pavlem Kupkou a dalšími lidmi z týmu povedlo vybudovat tak úspěšnou společnost?

Mám z toho velkou radost. Je to opravdu velký počet klientů, který nám projevil důvěru, a jsem moc rád, že velká část z nich má opravdu důvod být spokojena. Nicméně si myslím, že jsme stále na počátku. Ve zlatě můžeme poskytnout naše služby a servis velkému množství dalších klientů. Mnoho z našich stávajících si ještě nenašlo cestu ke spoření do bitcoinu, kde rovněž vidím velký potenciál. Letos v září spouštíme distribuci vlastních fondů, naše strategie bude ojedinělá, bude přinášet zisk pouze o trochu nižší než akciové indexy s minimálními poklesy a nízkou volatilitou. Tohoto fondu mohou využít téměř všichni naši stávající klienti. Osobně věřím tomu, že za dalších 10 let budeme mít ve správě 200 tisíc spokojených klientů napříč celým portfoliem, nejen v segmentu drahých kovů. To nejlepší období nás teprve čeká a jsem přesvědčen, že ucelené portfolio pod správou Golden Gate povede k ještě větší spokojenosti našich klientů.

Věřím tomu, že za dalších 10 let budeme mít ve správě 200 tisíc spokojených klientů napříč celým portfoliem, nejen v segmentu drahých kovů. To nejlepší období nás teprve čeká.

Přihlaste se na událost

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Další informace obdržíte do Vašeho emailu.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.
Odkaz na přílohu

Další články z této kategorie

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním potvrzujete, že jste se seznámil/a s pravidly pro zpracování osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

61 poboček se skutečnými odborníky

Od začátku Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a poradit se s našimi certifikovanými poradci. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy a bitcoin může opravdu každý.

Zobrazit pobočky

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

28 mld.+

korun jste
s námi již
investovali

71 879

spokojených klientů

13 let

chráníme vaše úspory

61

poboček po celé ČR