+420 776 448 853
(Po-Pá, 8:00-17:00)
Přidejte se k námAktuality
Klientská zóna
Komoditní účet
Pobočky
Kontakt
E-shop
Chci se poradit
Obecné

Emise

Emise obecně znamená vydávání či vypouštění. V ekonomickém kontextu se využívá v případě nové produkce peněz, dluhopisů či akcií. Ten, kdo věc vydává se nazývá emitent.

Emise peněz

Ta je v kompetenci centrálních a komerčních bank. Může jít o vytváření nových peněz v podobě mincí, bankovek nebo poskytnutých úvěrů. Plány emisí mincí a bankovek od ČNB najdete přímo na jejich webových stránkách.

Emise akcií

Je jednou z možností firmy, jakzískat finanční prostředky pro svou činnost. Emise může být soukromá, kdy společnost kontaktuje vybrané investory či veřejná prostřednictvím akciových burz. Subjekty, které nakupují emitované akcie, se stávají akcionáři firmy, a tudíž i jejími spoluvlastníky.

Emise dluhopisů

Ta je dalším způsobem, jak státy a firmy získávají potřebný kapitál. Státní dluhopisy jsou jednou z nejběžnějších investic vůbec. Jsou součástí řady konzervativních investičních portfolií. V případě České republiky je vydává Ministerstvo financí a emisi zajišťuje Česká národní banka. ČNB se také stará o vyplácení úroků. Obecně platí, že státní dluhopisy mají nízkou míru rizika, proto jsou mezi investory populární. Půjčené peníze stát nejčastěji vkládá do infrastruktury nebo ke splácení státního dluhu.

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

185+

tun prodaných drahých kovů

62 515

spokojených klientů

11 let

chráníme vaše úspory

50

poboček po celé ČR