+420 776 448 853
(Po-Pá, 8:00-17:00)
Přidejte se k námAktuality
Klientská zóna
Komoditní účet
Pobočky
Kontakt
E-shop
Chci se poradit
Drahé kovy

Emitent

Slovo emitent je termín, který má několik významů v různých oblastech. Obecně se vztahuje k osobě, společnosti nebo instituci, která vydává (emituje, vypouští) nějaký druh oficiálního dokumentu nebo finančního nástroje. To může zahrnovat certifikáty, potvrzení, dluhopisy, akcie a mince. V následujících odstavcích se podíváme na to, jak se termín emitent používá v oblastech financí a numismatiky.

Emitent může vydávat:

  • peníze - bankovky, emise mincí a oběživo
  • ceniny - poštovní známky, kolky
  • cenné papíry - směnky, akcie, dluhopisy, hypoteční zástavní listy, deriváty.

Emitent v oblasti financí

V oblasti financí je emitentem osoba, společnost nebo instituce, která vydává cenné papíry, jako jsou akcie nebo dluhopisy. Emitent takto získává finanční prostředky od investorů a má povinnost poskytovat informace o svém podnikání a finančních výsledcích investorům a regulačním orgánům. Emitent finančních nástrojů musí být regulován vládními agenturami a burzami, kde jsou jeho cenné papíry obchodovány. Tímto způsobem může být emitent společnost, která se snaží získat finanční prostředky na rozvoj svého podnikání, nebo stát, který vydává dluhopisy na financování svých projektů. Kompletní sadě těchto papírů (jejímu objemu) se říká emise cenných papírů.

Emitent v oblasti numismatiky

V oblasti numismatiky se termín emitent používá pro osobu, společnost nebo instituci, která nechala minci nebo medaili vyrazit. Emitent mince nebo medaile rozhoduje o jejím ražení, emisním nákladu a distribuci a může být státem, monarchou, bankou, městem, organizací nebo jinou institucí. Emitent ovlivňuje hodnotu a vzácnost dané mince, protože udává jaké maximální množství jednotlivých mincí či medailí plánuje celkově vyrazit (tzv. emisní náklad), což je důležité pro sběratele mincí a medailí.

Chcete ochránit své úspory?

Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Zprávu jsme v pořádku obdrželi.
Brzy se Vám ozve jeden z našich zkušených poradců.
Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu a zkontrolujte vaše připojení k internetu.

Vracíme penězům hodnotu

Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií

185+

tun prodaných drahých kovů

63 962

spokojených klientů

12 let

chráníme vaše úspory

58

poboček po celé ČR