154308_Slab

Němci se ve velkém zajišťují zlatem

Australská mincovna a slévárna The Perth Mint zaznamenala na konci roku 2019 rekordní nárůst tržeb. Poptávku táhlo především Německo, které nakupovalo nejvíce zlata za poslední tři roky. Mincovna v prosinci 2019 prodala celkem 78 912 troyských uncí zlatých mincí a slitků, což znamená nejvyšší objem od října 2016.

Vánoční nákupní horečku v Německu odstartovala úprava legislativy, která od 1. ledna 2020 snížila tamní limit na anonymní nákup drahých kovů z deseti na dva tisíce eur. Mnoho lidí se tak snažilo na poslední chvíli využít možnost nakoupit anonymně větší množství kovu. Všichni velcí obchodníci se zlatem v Německu před koncem roku 2019 hlásili doslova vyprodané regály.

Dalším z důvodem rostoucí poptávky po zlatě jsou obavy německých investorů z budoucího ekonomického vývoje. Německo je silně zasaženo obchodními válkami a technické recesi se vyhnulo jen o 0,1 %.

Němci jsou tradičně silným odběratelem zlata. Největší zájem je podle mincovny Perth Mint o investiční mince s klokanem a o Lunární sérii. Mincovna proto očekává, že lednové prodeje budou také vysoké. 25. ledna totiž začal čínský nový rok, kterým je Lunární série inspirovaná.

Němci a zlato

  • Německé domácnosti vlastní asi 9 000 tun zlata, což je nejvíce v historii. Je to 2,5krát více než vlastní německá centrální banka a o 250 tun více než drželi v roce 2016.
  • Němci spolu s Bundesbankou drží 6,5 % světových zásob zlata.
  • 38 % Němců (26 milionů) vlastní fyzické investiční zlato v podobě slitků a mincí.
  • Celkový podíl zlata na jejich majetku je 1,9 %.
  • Průměrný dospělý obyvatel Německa má v průměru 58 gramů zlata ve špercích a 71 gramů v podobě slitků a mincí.
  • 91 % těch, kteří zlato nakoupili, jsou se svojí investicí spokojeni, 82,5 % chce zlato držet i nadále a 78 % plánuje dál nakupovat.
  • Podstatně více nakupují lidé na jihu země.

Zdroj dat: ReiseBank – Goldstudie 2019

sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Důležité upozornění

Naše výdejní místa jsou od 22. 10. 2020 i nadále k dispozici pro rezervovaný výdej kovů. Z důvodů omezení však není možný prodej za hotové, ani prodej materiálů a knih. Doporučujeme využít možnosti zaslání zboží prostřednictvím poštovní zásilky.

Děkujeme

Kontaktní formulář